Strategie dobrego najmu

Not. Anna Gołasa
opublikowano: 18-11-2014, 00:00

Komentarz do sytuacji na rynku biurowym w Warszawie

KOMENTARZ

MICHAŁ ORŁOWSKI

dyrektor w dziale powierzchni biurowych w BNP Paribas Real Estate

Rynek biurowy w Warszawie jest największy w Europie Środkowo-Wschodniej (4,3 mln mkw.). Potencjał miasta dostrzegają deweloperzy, którzy w pierwszej połowie 2014 r. oddali tu do użytku ponad 190 tys. mkw. nowoczesnych biur. Ta tendencja utrzyma się w najbliższych 18 miesiącach, gdy na rynek ma trafić kolejne 420 tys. mkw. Większość obiektów powstanie w okolicy centrum, wzdłuż drugiej linii metra — tylko kompleks Warsaw Spire będzie oferował 100 tys. mkw. biur dostępnych dla najemców już w 2015 r. Na uwagę zasługuje także Art Norblin przy ulicy Żelaznej, który powstanie w wyniku rewitalizacji dawnej fabryki Norblina. Kompleks będzie oferował prawie 40 tys. mkw. nowoczesnych biur, a poza tym lokale handlowe i usługowe.

Analizując plany deweloperów na najbliższe lata, warto zwrócić uwagę na budynek The Tides, którego ukończenie jest planowane na 2016 r. To jedyny obiekt z biurami klasy A bezpośrednio nad brzegiem Wisły, a jednocześnie blisko ścisłego centrum miasta. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju rynku, rosnącą dostępność nowoczesnych biur i modernizacje starych budynków, spodziewamy się spadku czynszów wywoławczych i efektywnych o 1-1,5 EUR w kolejnych 18 miesiącach.

Aby skutecznie konkurować na rynku najemcy, deweloperzy muszą przygotowywać i wdrażać odpowiednie strategie najmu. Takie, które będą zgodne z potrzebami najemców i będą sprzyjały realizacji ich podstawowych biznesowych celów. Możliwości jest wiele, np. poprawa aranżacji biura, udogodnienia dla pracowników.

Kluczem jest umiejętne dopasowanie strategii najmu nieruchomości i wypracowanie korzystnego dla wszystkich rozwiązania: dla inwestora, dla najemców i dla pracowników zatrudnionych u najemców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Not. Anna Gołasa

Polecane