Straż Graniczna ma 100 mln zł długu

MZL
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

Dziura budżetowa dotknęła też pograniczników, ale w znacznie mniejszym stopniu niż wojsko i policję.

Dziura budżetowa dotknęła też pograniczników, ale w znacznie mniejszym stopniu niż wojsko i policję.

W ubiegłym tygodniu "Puls Biznesu" rozpętał prawdziwą burzę ujawniając wynoszące blisko 500 mln zł długi policji za 2008 r., których ta formacja nie ma jak spłacić z powodu niższych od zakładanych wpływów z Ministerstwa Finansów (MF). Po naszym tekście okazało się, że MF obciął wydatki aż 150 instytucjom, w tym całemu MSWiA o blisko 830 mln zł. Potem RMF FM podał informację o długach wojska — początkowo miały wynosić 1 mld zł, potem prawie 2 mld zł, a na koniec aż 3 mld zł.

Przez obcięcie wydatków jednostkom budżetowym cierpią przedsiębiorcy, którzy w licznych przypadkach muszą czekać dłużej na należne im za dostawy, roboty i usługi pieniądze niż to ustalono w umowach. Narzekają, że w dobie kryzysu grożą im nawet bankructwa, bo tworzące się zatory płatnicze obniżają ich wiarygodność w oczach kontrahentów.

Poza wojskiem i policją problem ma też Biuro Ochrony Rządu, któremu obcięto wydatki o ponad 9,7 mln zł. Znacznie większy kłopot miała inna formacja mundurowa —Straż Graniczna. Wypłatę z budżetu zmniejszono jej o 132 mln zł.

"Skutkowało to koniecznością przeniesienia w ciężar budżetu roku 2009 wydatków pierwotnie zakładanych do realizacji w grudniu 2008 r. (zobowiązania niewymagalne na dzień 31.12.2008 r.) w łącznej wysokości 96,5 mln zł. W wyniku operatywnych działań udało się ograniczyć przedmiotowe niedofinansowanie poprzez rezygnację z zaplanowanych na rok 2008 wydatków w łącznej wysokości 35,5 mln — bez jednoczesnego generowania dalszych zobowiązań. Termin wymagalności ww. zobowiązań upływa w styczniu 2009 r." — poinformowała nas Straż Graniczna.

Skromniejsza kasa MSWiA

(komu i ile budżetu obcięto, w mln zł):

Ministerstwo SWiA 64,45

Policja 539,77

Straż Graniczna 132,163

Komenda Główna PSP 2,8

Biuro Ochrony Rządu 9,77

Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA 19,2

Zakład Emerytalno- -Rentowy MSWiA 36,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu