Straż pożarna i graniczna rezygnują z aut

DI, PAP
opublikowano: 16-03-2011, 13:45

Zamiast na zakupy pojazdów wydadzą pieniądze na informatykę.

25 mln zł przeznaczonych na modernizację służb mundurowych zostanie wykorzystane na inwestycje w sprzęt i systemy teleinformatyczne, zamiast na zakup pojazdów. Przewiduje to projekt uchwały, którą wkrótce zajmie się rząd. Zmiany dotyczą Straży Granicznej i pożarnej.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA, które jest autorem projektu, przeszedł on już przez uzgodnienia międzyresortowe i lada moment zostanie przekazany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zarówno w przypadku Straży Granicznej, jak i Państwowej Straży Pożarnej zmiany mają dotyczyć wszystkich środków, jakie obie służby dostaną w tym roku w ramach programu modernizacji.

Zgodnie z propozycją SG przeznaczy 12 mln 845 tys. zł w 2011 r. na budowę i wdrożenie systemu "Odprawa SG" i podsystemu dot. małego ruchu granicznego. Pierwotnie za te pieniądze chciano kupić 108 pojazdów.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka SG kpt. Justyna Szmidt-Grzech, przesunięcie wynika m.in. z opóźnień, jakie Unia Europejska ma we wdrażaniu drugiej generacji Systemy Informacyjnego Schengen (SIS II) oraz Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS). Pierwotnie SIS II miał być gotowy we wrześniu 2007 r., a VIS - w pierwszej połowie 2009 r. Aktualnie gotowość krajowego komponentu SIS II wyznaczono na koniec 2012 r., a w przypadku VIS - na 24 czerwca 2011 r.

W Polsce obecnie trwa drugi etap budowy systemu "Odprawa SG"; ma się skończyć jeszcze w marcu. "Termin zakończenia kolejnych etapów i całości projektu jest uzależniony od zakończenia przez Komisję Europejską prac nad SIS II i VIS oraz dostosowania do tych systemów +Odprawy SG+" - informuje Szmidt-Grzech. Podkreśla, że po zakończeniu drugiego etapu "ze znacznej części systemu" będą już mogły korzystać placówki Straży Granicznej.

Pogranicznicy za pieniądze z programu modernizacji służb mundurowych zamierzają też kupić licencje na serwery i podpisać z zewnętrzną firmą umowę na utrzymanie i konserwację m.in. sprzętu potrzebnego do funkcjonowania systemu. W przypadku obu tych inwestycji trwa tworzenie dokumentacji przetargowej.

SG podkreśla, że rezygnacja z zakupu pojazdów z pieniędzy z programu modernizacji służb mundurowych, nie oznacza zaprzestania kupowania pojazdów w ogóle. W 2011 r. strażnicy graniczny zamierzają kupić łącznie 132 auta za pieniądze z unijnego Funduszu Granic Zewnętrznych oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Natomiast w latach 2012-14 SG - wedle jej własnych szacunków - potrzebuje nabyć 131 nowych pojazdów różnego typu. Czy rzeczywiście pogranicznicy je kupią, zależy od środków, jakie SG dostanie w najbliższych latach.

Natomiast w przypadku Państwowej Straży Pożarnej przesunięcie środków w ramach programu modernizacji służb mundurowych dotyczy kwoty 12,5 mln zł. Jak tłumaczy rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, zmiany wynikają z tego, że w ubiegłym roku przedłużyły się przetargi na sprzęt teleinformatyczny. By nie stracić środków przeznaczonych na konkretny rok budżetowy, strażacy zdecydowali się wówczas kupić kilkanaście samochodów z podnośnikami hydraulicznymi lub drabinami. To najbardziej wyeksploatowany sprzęt straży pożarnej, dlatego w ramach zakupów z programu modernizacji służb mundurowych PSP skupiła się na pojazdach tego rodzaju. W tym roku pieniądze mają zostać przesunięte w drugim kierunku.

Frątczak podkreśla, że zakup sprzętu i systemów teleinformatycznych to ostatnie z sześciu zadań w ramach programu modernizacji służb mundurowych, jakiego jeszcze nie zakończyła straż pożarna. Dodaje też, że PSP, podobnie jak SG, w tym roku będzie kupować wozy strażackie, tyle że z innych środków - np. narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, programów unijnych czy pieniędzy samorządów.

Program modernizacji służ mundurowych początkowo zaplanowany był na lata 2007-2009, ale z powodu kryzysu został przedłużony do 2011 r. W tym roku na ten cel przeznaczonych jest 102 mln zł; z tej kwoty policja ma dostać 69 mln 455 tys. zł, Straż Graniczna - 12 mln 845 tys. zł, PSP - 12 mln 500 tys. zł i BOR - 7 mln 200 tys. zł.

ARC
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane