Strefa z Mazur idzie w technologie

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

Będą dwa ciekawe projekty w Nidzicy: centrum B+R m.in. produkcji wody odsolonej oraz zakład foteli z funkcją klękosiadu.

W Nidzicy zrobiło się bardzo innowacyjnie. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała wczoraj zezwolenia dwóm firmom, które planują tu inwestycje za łącznie ponad 40 mln zł.

JAKOŚĆ, NIE ILOŚĆ:
JAKOŚĆ, NIE ILOŚĆ:
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, którą kieruje Grzegorz Smoliński, wydała przez cały 2017 r. 36 zezwoleń, w których firmy obiecały 1,7 mld zł nakładów i 1,5 tys. miejsc pracy. Ten rok zaczął się innowacyjnie, bo wszyscy inwestorzy prowadzą prace B+R.
Marek Wiśniewski

Woda bez soli

New Energy Transfer zbuduje centrum badawczo-rozwojowe za 24,9 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 20 osób. Powstanie zakład zajmujący się dostarczaniem urządzeń i instalacji do zamiany ciepła na chłód, odzysku odpadowego ciepła do produkcji wody gorącej oraz produkcji wody odsolonej przy pomocy technologii sorpcyjnych. Inwestor chwali się, że jako pierwsza firma w Polsce wyprodukowała adsorpcyjne agregaty chłodnicze przeznaczone do współpracy z sieciami ciepłowniczymi.

Dotychczas zbudowała w Arabii Saudyjskiej największą na świecie adsorpcyjną instalację odsalającą Solar Village. Wykorzystująca chłodziarki z Polski instalacja ma moc chłodniczą 1070 kW i produkuje 100 ton wody odsolonej na dobę. Inny klient New Energy Transfer, Wrocławski Park Technologiczny korzysta z instalacji trójgeneracyjnej, która ma 2,2 MW mocy chłodniczej,2,8 MW elektrycznej i 3,12 MW cieplnej. W Szczecinie w Zakładzie Termicznej Utylizacji Odpadów firma zainstalowała system odzysku ciepła z kondensacji wilgoci w spalinach i produkcji energii.

Fotel do klęczenia

Drugi inwestor, Blue Bird Poland, wybuduje za 17,8 mln zł zakład mebli biurowych, w którym będzie produkować fotel hybrydowy. Według firmy, będzie to pierwsze na świecie krzesło biurowe z funkcją klękosiadu podpierającego kręgosłup. Zatrudnienie wzrośnie o 25 osób. Projekt powstał w wyniku prac badawczych, w trakcie których przetestowano prawie 450 konstrukcji. W 2015 r. firma opatentowała pierwszą wersję fotela.

Mechanizm umożliwia przyjęcie pozycji „półklęczącej”, która całkowicie odciąża kręgosłup.

— Te zezwolenia nas bardzo cieszą, bo dwie polskie firmy z Nidzicy stworzą świetne miejsca pracy. Miasto przeżywa boom, wydaliśmy tu ostatnio siedem zezwoleń — komentuje Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej SSE. W tym roku warmińska strefa wydała jeszcze zezwolenie dla spółki Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski. Rodzinna firma, która działa od 1987 r. i początkowo zajmowała się tylko produkcją i sprzedażą lodów, zainwestuje w Pieckach 12,05 mln zł i zwiększy zatrudnienie do 155 osób. Ma 180 regionalnych odbiorców i 21 sklepów firmowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane