Stroemstad: Orkla będzie sprzedawać media w częściach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 18:00

Einar Stroemstad, analityk norweskiego oddziału funduszu inwestycyjnego First Securities, zajmującego się min. rynkiem mediów powiedział, że według jego rozeznania koncern Orkla będzie sprzedawał swoje spółki medialne w częściach.

Einar Stroemstad, analityk norweskiego oddziału funduszu inwestycyjnego First Securities, zajmującego się min. rynkiem mediów powiedział, że według jego rozeznania koncern Orkla będzie sprzedawał swoje spółki medialne w częściach.

Stromsted, który rozmawiał z przedstawicielem norweskiego portalu medialnego "Propaganda", przewiduje cztery lub pięć przetargów na poszczególne "rynki" należące do Orkli, m.in. rynek polski, z "Rzeczpospolitą".

Wartość całości Orkla Media wycenia się w Norwegii na 956,8 mln do 1,1 mld. ero.

Według informacji Stromsteda, przytoczonych przez portal "Propaganda" i powtórzonych m.in. przez kanał informacyjny norweskiego radia publicznego NRK, Orkla otrzymała zgłoszenia od dziewięciu inwestorów zainteresowanych kupnem całości lub części jej grupy medialnej. Wśród nich nie ma polskiej Agory ani niemieckich potentatów medialnych Axel Springera i Bertelsmanna. O rezygnacji Springera z zakupu Orkla skandynawskie media informowały już w sobotę.

Aktualna lista obejmuje osiem skandynawskich koncernów medialnych z Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii oraz zdobywającą dopiero rynek islandzką spółkę Dagsbrun, należącą do islandzkiego funduszu inwestycyjnego Bauger. Ponadto zainteresowanie transakcją zgłosił holenderski koncern Telegraaf.

Na liście znajduje się min. znana w Polsce szwedzka grupa medialna Bonnier, wydająca m.in. w Warszawie "Puls Biznesu".

Według Gunnara Smari Egilssona, islandziego multimilionera oraz właściciela Dagsbrun, zarząd koncernu Orkla, z którym odbył rozmowę, jest zdecydowany szybko pozbyć się swej grupy medialnej. Mimo że przynosi ona spory dochód, nie pasuje do przemysłowego profilu koncernu i utrudnia jego zarządzanie.

Egilsson powiedział też "Dagens Nearingsliv", że należący do niego Dagsbrun, z siedzibą w Reykjaviku, jest gotów przejąć wszystkie rynki prasowe należące obecnie do Norwegów.

Michał Haykowski

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stroemstad: Orkla będzie sprzedawać media w częściach