Struktura rynku IT nie imponuje, przyrost tak

Piotr Szmielew
opublikowano: 30-07-2008, 00:00

Wartość polskiego rynku IT w 2007 r. wyniosła 24 mld zł, co oznacza wzrost o 16,5 proc. W kolejnych dwóch latach dynamika wzrostu utrzyma się.

Wartość polskiego rynku IT w 2007 r. wyniosła 24 mld zł, co oznacza wzrost o 16,5 proc. W kolejnych dwóch latach dynamika wzrostu utrzyma się.

Według raportu „Rynek IT w Polsce 2008. Prognozy rozwoju na lata 2008-2012”, wydanego przez firmę badawczo-konsultingową PMR, wartość polskiego rynku informatycznego liczona w złotych w 2007 r. zwiększyła się o 16,5 proc. — do poziomu 24 mld zł. Warto zaznaczyć, że odnotowana dynamika wzrostu rynku była najwyższa od ośmiu lat i porównywalna z tą z roku 2000. Najprężniej rozwijającym się segmentem rynku IT w 2007 r. okazały się usługi informatyczne, których wartość zwiększyła się o blisko 18 proc. Mimo to o wynikach branży wciąż decyduje sprzęt, którego sprzedaż stanowi około połowy wartości rynku.

Cechy rynku

— Charakterystyczną cechą dojrzałych rynków IT jest sukcesywny wzrost udziału usług przy spadającym udziale sprzętu w całkowitej wartości sektora. Nieco inaczej wygląda to w Polsce. Co prawda, segment usług IT, zanotował dynamikę większą niż cały rynek, jednak mimo to jego udział w wartości całej sprzedaży w porównaniu z rokiem 2006 wzrósł minimalnie. Dlaczego? Ponieważ o kilkanaście procent wzrosła także sprzedaż sprzętu i w rezultacie utrzymał się stan sprzed roku — podsumowuje Paweł Olszynka, szef działu analiz rynku telekomunikacyjnego i IT PMR.

Utrzymująca się od kilku lat relatywnie stabilna pozycja segmentu hardware’owego to przede wszystkim skutek trwającego boomu na rynku konsumenckim, na którym obecnie bardzo wysokie wzrosty notuje sprzedaż notebooków oraz wyświetlaczy LCD.

— Co ciekawe, wbrew zeszłorocznym przewidywaniom większości dostawców i analityków segment komputerów stacjonarnych nie wyhamował, notując w 2007 r. dwucyfrowy przyrost sprzedaży — dodaje Paweł Olszynka.

Dynamiczny wzrost popytu na rynku masowym i korporacyjnym, jeśli chodzi o rozwiązania IT, to przede wszystkim wynik dobrej sytuacji w gospodarce, wpływającej na poprawę sytuacji przedsiębiorstw i wzrost dochodów konsumentów. Dobrą koniunkturę gospodarczą nie do końca wykorzystuje sektor administracji państwowej, gdzie pomimo pewnej poprawy, większość ważniejszych projektów związanych z IT cały czas pozostaje w sferze planów i jest przesuwana na kolejne lata. Przedstawiciele największych firm informatycznych w Polsce największe szanse dla rozwoju rynku IT upatrują w dostępie do funduszy unijnych dla polskich przedsiębiorstw. Uważa tak 52 proc. respondentów badania przeprowadzonego przez PMR Research wśród kadry kierowniczej 200 największych firm informatycznych w Polsce. Możliwości rozwoju rynku przedstawiciel co piątej ankietowanej firmy doszukiwał się również w poprawie sytuacji gospodarczej.

Pozytywne prognozy

Prognozy dotyczące rozwoju polskiego rynku IT w ciągu najbliższych dwóch lat są optymistyczne. 97 proc. respondentów ankietowanych przez PMR Research przewiduje wzrost rynku w 2008 r. Jeśli chodzi o rok 2009, to odsetek pozytywnych odpowiedzi jest mniejszy zaledwie o jeden punkt procentowy. Średnioroczna dynamika wzrostu, zdaniem ankietowanych, w latach 2008-09 wyniesie 14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Szmielew

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu