Strzegom chce stać się polską stolicą jeździectwa

DI
opublikowano: 06-04-2016, 13:08

Niewielkie dolnośląskie miasteczko za półtora roku będzie gościć tysiące fanów jeździectwa i najlepszych światowych zawodników w ramach Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Tymczasem przygotowuje się do innych międzynarodowych zawodów.

Strzegom, miasteczko znane głównie z tego, że wydobywa się tu granit (posłużył m.in. do budowy Dworca Centralnego w Warszawie), chce być też kojarzony z jeździectwem.

Zobacz więcej

Leszek Wójcik

Dokładnie 100 dni pozostało do czternastej już edycji Strzegom Horse Trials (która odbędzie się w dniach 22-26 czerwca). Na pobliskim Hipodromie w Morawie (k. Strzegomia) we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego wystartuje ponad 350 koni i ponad 250 zawodników z ponad 20 krajów. Rozegranych zostanie siedem międzynarodowych konkursów o zróżnicowanym poziomie trudności, w tym konkurs Pucharu Narodów - FEI Nations Cup™ Eventing - najbardziej prestiżowy cykl w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

Strzegom Horse Trials to największa impreza jeździecka w tej części Europy, podczas której można zobaczyć zmagania najlepszych zawodników z całego świata  – mistrzów olimpijskich, świata i Europy. Ale nie jedyna, która jest w planach. Już za półtora roku niewielkie dolnośląskie miasto po raz kolejny przywitają fani jazdy konnej – tym razem liczeni w tysiącach. 17-20 sierpnia 2017 roku odbędą się tutaj bardzo elitarne Mistrzostwa Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). Najlepsi europejscy zawodnicy będą walczyć o medale na tym samym Hipodromie w Morawie.

Miejsce słynie wśród fanów jeździectwa z organizacji tego typu imprez, ale prawo do organizacji  Mistrzostw Europy w WKKW od Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej otrzymało dopiero rok temu "po kilku latach intensywnej promocji", jak mówią organizatorzy.

– Polska nie była dotychczas organizatorem zawodów takiej rangi w jeździectwie – komentuje Michał Szubski, prezes Polskiego Związku Jeździeckiego.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, podkreślenie wieloletniej pracy oraz olbrzymia szansa na promocję Strzegomia i Dolnego Śląska na europejskiej arenie. Planujemy w trakcie trwania Mistrzostw organizację na terenie zawodów specjalnej strefy promującej strzegomską kulturę, folklor, zabytki i przede wszystkim wielkie bogactwo naszego miasta – Strzegomski Granit – mówi  Zbigniew Suchyta,  Burmistrz Strzegomia.

Od 14 lat miasto organizuje zawody międzynarodowe – zawody z cyklu Pucharu Świata, Pucharu Narodów, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy i Finał Pucharu Świata oraz wiele innych imprez międzynarodowych związanych z jeździectwem.

Mistrzostwa Europy w WKKW to prestiżowy konkurs rozgrywany w latach nieparzystych w cyklu olimpijskim. Poprzednia impreza odbyła się w szkockim Blair Castel i zgromadziła 60 tys. kibiców i 35 mln telewidzów. Transmisje TV docierały do 96 krajów świata, generując łączny czas emisji przeszło 330h.

Strzegomski Hipodrom przeszedł w ostatnich 2 latach dwie duże inwestycje, dostosowujące obiekt do standardów europejskich.

– Bardzo ważnym elementem przygotowań jest budowa specjalnej dla Mistrzostw trasy crossu, pozwalającej publiczności w niektórych miejscach oglądać konie pokonujące przeszkody nawet z najbliższej odległości. Spodziewamy się udziału kilkudziesięciu tysięcy widzów, w tym kilkunastu z zagranicy, dla których sprzedaż biletów ruszy już 17 sierpnia 2016 roku – mówi Marcin Konarski, Dyrektor Organizacyjny Mistrzostw Europy WKKW.

Już w 2016 roku będzie się tu dużo działo. Dodatkowych emocji dostarczy gruntownie przebudowana przeszkoda wodna. Jest ona obecnie prawie trzykrotnie większa niż dotychczas. W tym roku będzie po raz pierwszy została oddana w całości do użytku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu