Stuletni Olympus ma start-up we Wrocławiu

opublikowano: 13-06-2019, 22:00

Firma rok temu otworzyła pierwsze na świecie centrum usług. Dziś 200 Polaków przeciera w niej szlaki.

Mija rok od ogłoszenia przez Olympusa otwarcia we Wrocławiu centrum obsługującego wszystkie oddziały w regionie EMEA. To pierwszy taki ośrodek założonej w 1919 r. w Tokio firmy, która początkowo produkowała mikroskopy, potem także aparaty fotograficzne, a od 50 lat również urządzenia medyczne.

Made by Agnieszka:
Made by Agnieszka:
Wiele lat pracowałam w korporacjach, ale zawsze marzyłam ostworzeniu czegoś od zera – mówi Agnieszka Orłowska, szefowa centrum usługOlympusa, która wcześniej przez trzy lata była dyrektorem w Google’u, a przezponad osiem lat szefową centrum usług HP we Wrocławiu.

— W sierpniu ubiegłego roku, gdy rozpoczęłam pracę, było pięciu pracowników. Dziś jest niemal 200, a do 2021 r. będzie 320. To niesamowita przygoda, budujemy spółkę od nowa, standaryzujemy procesy dla spółek z Europy — mówi Agnieszka Orłowska, szefowa centrum, która wcześniej pracowała w Google’u i HP.

Centrum zajmuje się operacjami finansowymi, wsparciem sprzedaży, łańcuchem dostaw, a w przyszłości dojdą kolejne role: w obszarze operacyjnego HR. Firma cały czas zatrudnia, obecnie ma otwartą rekrutację na 20 stanowisk, w tym dla specjalistów od zarządzania zamówieniami i księgowych.

— Budujemy zespoły dla krajów środkowej i wschodniej Europy, szukamy więc kandydatów ze znajomością słoweńskiego, chorwackiego, serbskiego, węgierskiego, czeskiegoi — co nie zawsze jest oczywiste w centrach usług — polskiego. Nieustannie szukamy osób mówiących po niemiecku, to nasz największy rynek. Jeśli kandydat zna SAP, świetnie, jeśli nie, możemy go nauczyć — mówi Agnieszka Orłowska.

Choć bezrobocie we Wrocławiu wynosi niecałe 2 proc., spółka nie ma kłopotu z zatrudnianiem.

— Wyróżnia nas też to, że jesteśmy firmą z misją w branży med-tech. Nasze urządzenia, które odpowiadają za ponad 80 proc. działalności firmy, poprawiają zdrowie i ratują życie. Pomaga nam, że jesteśmy start-upem, wielu młodych ludzi cieszy perspektywa pracy w firmie, która dopiero powstaje — mówi szefowa centrum.

To także szansa na awans.

— Są osoby, które po sześciu miesiącach awansowały na stanowiska menedżerskie — przyznaje Agnieszka Orłowska.

Wrocław wygrał projekt Olympusa z Krakowem. Wcześniej pod uwagę były brane także Poznań i Bukareszt. Z 47,5 tys. zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług stolica Dolnego Śląska jest trzecim pod tym względem miastem w Polsce, po Krakowie i Warszawie.

W całym kraju w centrach usług pracuje 307 tys. osób — wynika z raportu ABSL. We Wrocławiu działa 169 ośrodków, osiem otwarto w ostatnim roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane