Styczeń: Rodzina na swoim do przeróbek

DI, PAP
opublikowano: 08-07-2010, 11:36

Program Rodzina na swoim trzeba zmodyfikować, by wsparcie budżetowe na zakup mieszkań było kierowane do osób młodych, zamierzających mieć dzieci - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń.

Styczeń odpowiadał na pytanie posła PO Macieja Orzechowskiego dotyczące zmian w programie Rodzina na swoim. Ma to związek z projektem nowelizacji ustawy z 2006 r. wprowadzającej program.

Zobacz więcej

Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury

Rządowy program Rodzina na swoim to program kredytowy, który ma ułatwić uzyskanie własnego mieszkania przez rodziny mniej zamożne. Umożliwia on spłacenie z budżetu połowy odsetek od kredytu mieszkaniowego przez pierwsze 8 lat jego spłacania. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku zakupu lokalu o powierzchni do 75 metrów kwadratowych lub domu do 140 metrów kwadratowych.

Styczeń wyjaśnił, że program w swojej dotychczasowej wersji "wyczerpał oczekiwania rynku". "Uznaliśmy, że potrzebne są jego modyfikacje m.in. ze względu na konieczność poprawy efektywności działania programu i celowości wydawania środków budżetowych - przy budżecie, który nie może zaspokoić w pełni wszystkich wymagań rynku mieszkaniowego".

Zaznaczył, że najważniejsze jest, by program wspierał zakup mieszkań nowych i przede wszystkim dać tę szansę zakupu mieszkania na preferencyjnych warunkach ludziom dopiero zawierającym małżeństwa lub "funkcjonujących w ramach związku oczekującego dziecko czy też chcących mieć kolejne dziecko".

"Planujemy poszerzenie dostępu do programu Rodzina na swoim o osoby samotne" - podkreślił podsekretarz stanu w MI. Wyjaśnił, że dla singli limit powierzchni użytkowej lokalu, którego zakup byłby wspierany z budżetu państwa ma wynieść maksymalnie 50 m kw, a dopłata dotyczyć tylko 30 m kw tego lokalu.

Styczeń poinformował, że od wejścia w życie programu Rodzina na swoim, tj. od 2006 r., do 30 czerwca 2010 r. udzielono w jego ramach 59 tys. 287 kredytów. Ich łączna kota to prawie 10 mld zł.

W czwartkowym komunikacje Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że w czerwcu 2010 roku, w ramach programu Rodzina na swoim, udzielono kredytów za prawie 664 mln zł; w tym czasie skorzystało z niego ponad 3,5 tys. osób.

W ciągu sześciu miesięcy 2010 roku udzielono ponad 17,7 tys. kredytów o łącznej kwocie 3,2 mld zł. Najwięcej kredytów udzielono w czerwcu i w marcu.

Kredyt w ramach programu Rodzina na swoim jest dostępny w 19 bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Styczeń: Rodzina na swoim do przeróbek