„Sueddeutsche Zeitung”: konieczne są nowe sankcje UE wobec Rosji

P AP
02-07-2014, 09:39

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że UE powinna zastosować wobec Rosji nowe, twarde sankcje w związku z kryzysem ukraińskim. Opiniotwórcza gazeta ostrzega, iż w przeciwnym razie Unia straci ostatnie polityczne środki nacisku na Moskwę.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

„Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zakończył zawieszenie broni, którego w rzeczywistości nie było” – pisze szef działu zagranicznego "SZ" Stefan Kornelius.

Autor komentarza zaznacza, że Poroszenko znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji. Przenikający z Rosji na Ukrainę prorosyjscy rebelianci nie przestrzegają rozejmu i zadali armii ukraińskiej krwawe ciosy. Jak pisze „SZ”, w oczach własnych obywateli prezydent poświęcił żołnierzy na „ołtarzu politycznego porozumienia, które nie mogło się udać”. „Czas nie dojrzał ani do prawdziwego rozejmu, ani też do negocjacji prowadzonych wyłącznie środkami politycznymi” – ocenia niemiecka gazeta.

„Poroszenko mógł wybrać: albo dać się nadal wodzić za nos, co groziło błyskawicznym roztrwonieniem autorytetu u swoich obywateli (armia zaczęła już szemrać), lub też zakończyć jednostronny rozejm i zabiegać o polityczne rozwiązanie konfliktu w sytuacji, gdy walki ponownie wybuchną” – opisuje dylemat prezydenta Ukrainy „SZ”.

Zastrzegając, że rozumie sytuację, w jakiej znalazł się Poroszenko, Kornelius zwraca uwagę, że tego konfliktu nie da się zażegnać środkami militarnymi. „Ten konflikt może zostać rozwiązany środkami politycznymi tylko wtedy, gdy Rosja zaprzestanie polityki kłamstw i cofnie wojskowe oraz polityczne wsparcie dla działań separatystów” – tłumaczy autor komentarza. Jak dodaje, Rosja „musi wiarygodnie zdystansować się od swego (pierwotnego) celu; nie wolno dopuścić do powstania na wschodniej Ukrainie strefy stałych niepokojów”.

Takie zamrożone konflikty mogą z punktu widzenia Moskwy być skuteczne w Gruzji, gdzie nielubiany sąsiad jest utrzymywany w stanie permanentnej niestabilności. Na Ukrainie ten scenariusz ze względu na rozmiary kraju i jego powiązanie z Zachodem nie sprawdzi się – ocenia autor komentarza.

Jego zdaniem Zachód powinien nadal politycznie wspierać prezydentów Rosji i Ukrainy, uzmysłowiając im równocześnie bezskuteczność militarnych zagrywek. „By osiągnąć ten cel, konieczne są jednak wreszcie nowe twarde sankcje, gdyż w przeciwnym razie Europa utraci swoje ostatnie polityczne środki nacisku” – czytamy w „SZ”.

Poroszenko dysponuje właściwymi instrumentami dla politycznego rozwiązania konfliktu – pisze Kornelius, wymieniając m.in. autonomię obszarów na wschodzie kraju, gospodarcze związki z Rosją i swobody w dziedzinie kultury. Plan decentralizacji jest gałązką oliwną, którą musi stale pokazywać - podkreśla autor.

Kornelius zaznacza, że Rosja na razie – oprócz uwolnienia obserwatorów OBWE – nie zaoferowała żadnych rozwiązań. Ukraińska granica wciąż nie została uszczelniona; płynie przez nią z Rosji przeznaczona dla separatystów broń wszelkiego rodzaju – przypomina niemiecki komentator. Prezydent Władimir Putin nie może twierdzić, że taką broń można kupić na każdym rogu ulicy, podobnie jak mundurów, które jakiś czas temu nagle pojawiły się na Krymie” – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: P AP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Sueddeutsche Zeitung”: konieczne są nowe sankcje UE wobec Rosji