Sumienie gryzie wszystkie opcje

opublikowano: 13-11-2014, 00:00

III RZECZPOSPOLITA Pod ciśnieniem skandalu z wyjazdem trzech posłów PiS ...

... na rodzinną wycieczkę parlamentarną do Madrytu marszałek Radosław Sikorski ogłosił program walki z wypaczeniami w Sejmie, związanymi nie tylko z delegacjami zagranicznymi.

Bloomberg

Specjalna komisja pod przewodem sejmowego audytora prześwietli wstecznie wyjazdy parlamentarzystów. Powołany zostanie także pełnomocnik marszałka ds. procedur antykorupcyjnych. Bardzo charakterystyczne, że Radosław Sikorski ani słowem nie nawiązał do postulatu powszechnego publikowania wydatków funkcjonariuszy państwa regulowanych z kart służbowych — rozumiemy, że dla byłego ministra spraw zagranicznych ten wątek jest wyjątkowo niewygodny. Zaskakującym pomysłem jest otwarcie internetowego adresu dla obywatelskich donosów o domniemanej korupcji parlamentarzystów.

Jak zwykle w praktyce III RP impulsem do działań sanacyjnych musiała być kompromitacja klasy politycznej.

Finansowe bezhołowie i możliwość przekrętów w rozliczaniu delegacji zagranicznych tolerowali przecież od wielu kadencji marszałkowie Sejmu ze wszystkich opcji — ostatnio Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna i Bronisław Komorowski, wcześniej Ludwik Dorn i Marek Jurek, przed nimi Włodzimierz Cimoszewicz, Józef Oleksy i Marek Borowski, itd. Gdyby nie afera madrycka, nikt by nadal palcem nie ruszył. Praprzyczyną gwałtownego naprawiania obyczajów stało się... picie własnego alkoholu na pokładzie samolotu. To okoliczność kabaretowa, ale niestety prawdziwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane