Sumitomo wyda 130 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk, LAS
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Japoński koncern chemiczny za rok rozpocznie produkcję elementów dla Sharpa. Lada moment utworzy polską spółkę.

Już szuka dla niej szefa.

Pojawił się kolejny poddostawca Sharpa, który w Łysomicach pod Toruniem buduje fabrykę monitorów LCD. Sumitomo Chemical Company zamierza do końca sierpnia założyć w Polsce spółkę Sumika Electronic Materials Poland, która zbuduje fabryki produkujące elementy z branży IT.

— Inwestycja ma kosztować 5 mld JPY (130 mln zł) — zapowiada Jonathan Adams z działu PR Sumitomo.

Jedna z fabryk będzie produkować 5 tys. zestawów filmów polaryzacyjnych (polarizing film) miesięcznie, a druga — 5 tys. ton płyt dyfuzyjnych do monitorów LCD (light diffusion panels) rocznie. W przyszłości moce produkcyjne mają wzrosnąć. Obie fabryki ruszą latem 2007 r. Początkowo będzie w nich pracować 250 osób, a docelowo 400.

Wkrótce zezwolenie

Spółka Sumika wchodzi do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Rozmowy o zakupie działki są bardzo zaawansowane. Firma chce nabyć 20 ha po drugiej stronie drogi (w przyszłości A1) niż Sharp i Orion. Działka znajdzie się na większym terenie o powierzchni 35 ha, na którym pojawią się i inni poddostawcy Sharpa. Teren dopiero zostanie włączony do strefy. Mam nadzieję, że uda się to we wrześniu. Przewiduję, że zezwolenie na działalność wydamy firmie w połowie października, ale to nie przeszkadza w załatwianiu innych formalności już teraz — mówi Włodzimierz Ziółkowski, prezes Pomorskiej SSE.

Jak zapowiada Sumitomo, budowa fabryk ruszy, gdy tylko firma dostanie zezwolenie na budowę. Tymczasem spółka szuka szefa do polskiej fabryki. Będzie on odpowiedzialny za stworzenie firmy od podstaw, począwszy od budowy fabryki, po zatrudnienie wszystkich pracowników.

Pierwsi w Europie

Sumitomo Chemical jest notowanym na giełdzie producentem wyrobów chemicznych, petrochemicznych, plastikowych, agrochemicznych i farb do tekstyliów. Obecnie koncentruje się na produktach do ekranów ciekłokrystalicznych. Ich produkcją zajmują się zakłady w Japonii, Korei, Tajwanie i Chinach. Firma szukała lokalizacji w Europie i zdecydowała się na Łysomice, gdy zrobił to Sharp, jeden z głównych klientów Sumitomo. W ubiegłym roku finansowym, zakończonym 31 marca, japoński koncern miał niemal 13,3 mld USD przychodów i 772 mln USD zysku netto.

Sumitomo Chemical to część grupy obecnej w branżach: chemicznej, maszynowej, finansowej, ubezpieczeniowej, stalowej, handlowej, węglowej, transportowej, budowlanej, gumowej, elektronicznej, elektrycznej, usług i nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, LAS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu