Czytasz dzięki

Sunningwell chce ISD Częstochowa

opublikowano: 22-08-2019, 22:00

Ratunkiem dla chylącej się ku upadkowi huty może być inwestor. Chętnych jest pięć firm, m.in. Sunningwell i Liberty House.

Decyzja o ewentualnej upadłości ISD Częstochowa ma zapaść do 28 sierpnia. Aby jednak sąd mógł się zająć sprawą, konieczne było zbadanie sytuacji przedsiębiorstwa i ocena możliwości sfinansowania procesu upadłości. Sprawozdanie na ten temat przygotowywał tymczasowy nadzorca sądowy i w piątek dokument ma być gotowy.

Huta Częstochowa
Zobacz więcej

Huta Częstochowa Fot. Wojciech Barczyński

Specjalizująca się w produkcji blach dla branży stoczniowej i zbrojeniowej huta od kilku miesięcy nie prowadzi działalności. Jej majątek został zastawiony. Ratunkiem mogłoby być wejście inwestora i — jak już pisaliśmy — chętnych nie brakuje. Zainteresowanie hutą wyraziło pięć podmiotów (musiały to zrobić przed sporządzeniem sprawozdania). Jednym z ewentualnych nabywców jest spółka inwestycyjna Sunningwell.

— Potwierdzam: złożyliśmy ofertę zakupu — mówi Marek Frydrych, prezes Sunningwella.

Nie podaje jednak żadnych szczegółów.

Sunningwell to niewielki prywatny podmiot, który w przeszłości występował głównie w roli pośrednika. Marek Frydrych specjalizował się w doradzaniu chcącym wejść na polski rynek inwestorom z Chin. W 2016 r. Sunningwell ubiegał się o zakup Engie Energia Polska, wówczas piątego co do wielkości producenta energii w kraju. Firma złożyła ofertę z konsorcjum międzynarodowych funduszy private equity, których nazw prezes nie ujawnił. Później na celowniku Sunningwella miała się znaleźć także kopalnia Makoszowy.

Ostatecznie nic z planów nie wyszło: Engie trafiła pod skrzydła Enei, zaś zabrzańską kopalnię przejęła Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Kolejnym chętnym jest brytyjska grupa Liberty House, od niedawna właściciel huty w Ostrawie, z którą podpisano już list intencyjny dotyczący ISD Częstochowa. Oficjalna wycena huty to 230 mln zł, ale wydaje się mało prawdopodobne, by ktokolwiek wyłożył taką kwotę. ISD Częstochowa należy do ISD Polska oraz ISD Trade z ukraińskiej grupy ISD, której udziałowcami są od kilku lat m.in. podmioty z Rosji.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane