Superszybki pociąg z Krakowa

DI
06-09-2013, 13:17

Zefiro 380 będzie pędził po torach we Włoszech i Chinach. Superszybki pociąg powstał we współpracy z polską firmą.

Krakowska firma EC Engineering pochwaliła się, że jest współprojektantem superszybkiego pociągu Zefiro 380 produkowanego przez niemiecką spółkę Bombardier Transportation, kolejowe ramię potężnego kanadyjskiego koncernu Bombardier. Zefiro 380 jest naprawdę szybkim pociągiem, bo rozwija prędkość 380 km/h. 

Pociąg Zefiro FOT. EC Engineering
Zobacz więcej

Pociąg Zefiro FOT. EC Engineering

Czym zajęli się polscy inżynierowie? Krakowska firma podaje w komunikacie, że w ramach współpracy z Bombardierem zajęli się m.in. projektem aluminiowego szkieletu pociągu i przeprowadzali symulacje wytrzymałości konstrukcji. Ludzie EC Engineering nadzorowali też proces produkcji.  

Bombardier będzie produkował dwie wersje Zefiro 380. Pociąg przeznaczony na chińskie tory będzie rozwijał prędkość 380 km/h. Wersja dla Włochów będzie wolniejsze o 20-80 km/h. Chiński skład będzie miał osiem lub 16 wagonów, włoski tylko osiem. EC Engineering podaje, że koszto składu wersji z ośmioma wagonami wynosi ponad 30 mln EUR. 

EC Engineering jest polskim biurem projektowym specjalizującym się w realizacji zleceń z rynku transportowego. Firma zatrudnia 150 inżynierów i jest częścią EC Grupy, która skupia kilka innych firm inżynierskich.  

Polską kolej też czeka przesiadka do szybkich pociągów. W sierpniu z wielką pompą witano we Wrocławiu pierwszy skład Pendolino, który przyjechał do Polski na testy. PKP Intercity zamówiło 20 produkowanych przez Włochów składów, a koszt samych pociągów to około 400 mln EUR.

Produkowane przez koncern Alstom Pendolino mogą rozwijać prędkość 250 km/h, ale w Polsce na razie tylko na niektórych odcinkach możliwa jest jazda z prędkością 200 km/h.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Superszybki pociąg z Krakowa