Czytasz dzięki

Sura z RPP o warunku dyskusji obniżki stóp

opublikowano: 11-03-2020, 14:44

Rafał Sura z RPP powiedział, że jeśli lipcowy raport NBP o inflacji pokaże niebezpieczeństwo spadku tempa wzrostu poniżej 3 proc., Rada zacznie dyskusję o cięciu stóp, informuje Reuters.

Sura zastrzegł, że rozpoczęcie dyskusji nie oznacza automatycznie, że dojdzie do obniżki. Podkreślił, że choć stabilność stóp jest najlepszą opcją, to trzeba rozpatrzyć także mniej optymistyczne scenariusze.

Reuters przypomina, że w sobotę Jerzy Żyżyński, inny członek Rady Polityki Pieniężnej, opowiedział się za cięciem głównej stopy o 50 pkt. bazowych w maju. Uzależniał taką decyzję od zmiany dynamiki ekspansji gospodarczej.

- Jeśli tempo wzrostu gospodarczego spadnie wyraźnie poniżej 3 proc. i zmniejszy się inflacja, będzie to mocny argument za obniżeniem stóp – mówił Żyżyński.

Niedługo potem prof. Eryk Łon, kolejny członek RPP, opowiedział się za obniżeniem stóp NBP w związku z ryzykiem spowolnienia powodowanym przez epidemię koronawirusa.

- Warto działać wyprzedzająco, czyli wówczas gdy już pojawiają się zagrożenia mogące skutkować spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego a nie dopiero wówczas gdy spowolnienie to wystąpi. Dlatego uważam, że należy obniżyć stopy procentowe NBP już teraz – napisał prof. Łon w artykule opublikowanym na stronie internetowej RadioMaryja.pl.

Dwaj członkowie RPP, Jerzy Kropiwnicki i Łukasz Hardt, sygnalizowali, że epidemia koronawirusa nie powinna spowodować zmiany stóp.

We wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że tempo wzrostu gospodarczego może być w tym roku niższe od oczekiwanego o 0,5-1,3 pkt. procentowego z powodu epidemii. NBP prognozuje, że PKB wzrośnie o 3,2 proc. w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane