Surowsze przepisy dla handlu chemią

DI, PAP
opublikowano: 17-12-2014, 00:00

Nowe prawo zabroni sprzedaży na polskim rynku detergentów bez polskich oznaczeń. Będzie to karane grzywną.

Rząd przyjął wczoraj nowelizację ustawy o produktach chemicznych. Dystrybutorzy, wprowadzający do obrotu detergenty bez oznakowania w języku polskim, będą musieli zapłacić grzywnę. Nowelizacja zakłada też karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 za wywóz chemikaliów bez oficjalnej zgody, gdy jest ona wymagana przepisami unijnymi. Takie kary będą też możliwe za wprowadzanie na rynek detergentów, które nie spełniają wymogów dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu.

Nowelizacja ma ponadto rozszerzać kompetencje Inspektora ds. Substancji Chemicznych. Przedsiębiorcy będą musieli elektronicznie informować go o wytwarzaniu w Polsce mieszaniny niebezpiecznej lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie wprowadzanej do obrotu lub sprowadzanej do naszego kraju. Droga elektroniczna ma ułatwić archiwizację jak i dawać dostęp online do danych ośrodkom informacji toksykologicznej. Projekt nowelizacji zawiera ponadto przepis, który ma umożliwić wstrzymanie obrotu szkodliwą substancją chemiczną, gdy jest to niezgodne z raportem bezpieczeństwa chemicznego, sporządzonym przez jej wytwórcę lub importera, a dalszy użytkownik nie sporządził własnego raportu bezpieczeństwa chemicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu