Suwary trzymają się ziemi

Anna Pronińska
opublikowano: 13-02-2009, 00:00

Utrzymanie wyników z 2008 r. będzie dużym sukcesem. Priorytetem jest przeprowadzka fabryki..

Utrzymanie wyników z 2008 r. będzie dużym sukcesem. Priorytetem jest przeprowadzka fabryki..

Suwary, pabianicki producent opakowań z tworzyw sztucznych i trójkątów ostrzegawczych, miały po czterech kwartałach 2008 r. 3,77 mln zł zysku netto (wzrost o 12,87 proc. r/r) przy przychodach na poziomie 56,63 mln zł (wzrost o 12,09 proc.). Zysk operacyjny wzrósł do 5,17 mln zł z 4,48 mln zł.

— Na razie jesteśmy zadowoleni z wyników. Utrzymaliśmy tendencję wzrostową. To efekt kosmetycznej reorganizacji firmy i poprawy logistyki — tłumaczy Iwona Menes-Malinowska, prezes Suwar.

Na wyniki bezpośrednio wpływają ceny ropy naftowej, tworzyw sztucznych i kursy walut w tym przede wszystkim euro. Dla firmy zwykle najlepszy jest przełom trzeciego i czwartego kwartału. Według szefowej spółki, tym razem dobry był również grudzień. W IV kwartale firma miała 12,63 mln zł przychodów (wzrost o 7,2 proc. wobec IV kwartału 2007 r.) i 1,44 mln zł zysku netto (wzrost o 256 proc.).

— Utrzymanie wyników za 2008 r. w tym roku będzie sukcesem — uważa Iwona Menes-Malinowska.

Obawia się o skutki globalnego kryzysu finansowego.

— Zwracamy uwagę na koszty i płynność. Ich kontrola jest bardzo ważna. Jesteśmy czujni i będziemy mogli wiele przewidzieć — zapewnia szefowa firmy.

Nie opublikuje oficjalnej prognozy. Szykuje się natomiast do zakupu działki pod nowy zakład.

— Chcemy przenieść fabrykę na nowy teren. Obecnie analizujemy kilka lokalizacji. Ceny za nieruchomości są skrajnie różne — dodaje Iwona Menes-Malinowska.

Wkrótce rada nadzorcza spółki ma przyjąć zweryfikowaną pięcioletnią strategię Suwar. Prezes Suwar liczy, że będzie ona zaakceptowana na najbliższym posiedzeniu. Oprócz przeniesienia fabryki priorytetem jest również zakup nowych maszyn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy