Swedwood rozbuduje fabrykę w Zbąszynku

Marek Loos
opublikowano: 26-11-2001, 00:00

Spółka Swedwood Poland, własność szwedzkiego koncernu IKEA, planuje na początku grudnia rozpocząć w Zbąszynku rozbudowę swojego zakładu produkującego meble. Wartość inwestycji szacowana jest na 35 mln zł.

Około 35 mln zł ma kosztować realizacja rozbudowy zakładu produkcyjnego i magazynów firmy Swedwood Poland w Zbąszynku. Do istniejącej hali produkcyjnej i magazynowej o powierzchni 30 tys. mkw. mają zostać dobudowane kolejne hale — produkcyjna i magazynowa — o łącznej powierzchni 20 tys. mkw. Realizacja przedsięwzięcia ma się zakończyć w czerwcu 2002 r. Jeszcze w listopadzie zostanie wybrany wykonawca.

— Dzięki rozbudowie fabryki, będzie możliwe znaczne zwiększenie produkcji w naszych zakładach w Zbąszyniu, Babimoście i Zbąszynku. W obiektach znajdzie się centralny magazyn i centralny wydział cięcia płyt dla tych trzech fabryk — mówi Andrzej Szofer, dyrektor inwestycyjny Swedwood Poland.

Dodaje, że wzrost produkcji wyniesie co najmniej 35 proc.

Kolejnym etapem rozbudowy zakładu w Zbąszynku będzie budowa następnej hali produkcyjnej o łącznej powierzchni 16 tys. mkw. Rozpoczęcie i zakończenie jej budowy jest planowane na 2002 r. Według Andrzeja Szofera, na razie trwają obliczenia jej wartości.

— Lokalizacja fabryki właśnie w Zbąszynku jest najkorzystniejsza ze wszystkich istniejących dotychczas zakładów grupy Swedwood na świecie. Jest on położony na działce znacznie oddalonej od innych zabudowań. Na miejscu zabezpieczona jest dostawa wszystkich mediów. Koło zakładu znajdują się tory linii Berlin-Warszawa. Planowana jest budowa zjazdu z autostrady A2. Niedaleko będzie się również skrzyżowanie z planowaną do budowy autostradą A3, ze Świnoujścia do Pragi — twierdzi Andrzej Szofer.

Część prac przygotowawczych do rozbudowy fabryki sfinansowała gmina Zbąszynek.

— Na działce została uporządkowana sieć energetyczna za 217 tys. zł. Ponad 100 tys. zł kosztowało doprowadzenie do fabryki kolektora wód gruntowych i wybudowanie zbiornika na te wody. Trwa budowa drogi dojazdowej za blisko 1 mln zł. Łącznie inwestycje kosztowały gminę około 1,5 mln zł. Dzięki szwedzkim inwestycjom, problem bezrobocia w gminie stanie się jeszcze mniej dotkliwy niż obecnie, kiedy wynosi ono 7 proc. — mówi Wiesław Czyczerski, burmistrz Zbąszynka.

W zakładzie pracuje 400 osób. Do czerwca 2002 r. pracę znajdzie kolejne 160 osób

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Swedwood rozbuduje fabrykę w Zbąszynku