Świadectwa mniej obowiązkowe

opublikowano: 13-02-2015, 00:00

Od marca wejdą w życie przepisy Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Osoby budujące dom na własny użytek nie będą już musiały sporządzać świadectw energetycznych. Nie będą też wymagane od właścicieli budynków przeznaczonych do mieszkania nie dłużej niż cztery miesiące w roku i domów wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw. Przygotowywanie świadectw pozostanie obowiązkiem właścicieli, najemców, zarządców lub osób posiadających spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do budynku, którzy chcą sprzedać, zbyć lub wynająć lokal.

Świadectwa są ważne przez dekadę. Wcześniejsze ich odnowienie będzie konieczne, jeżeli w budynku przeprowadzi się roboty budowlano-instalacyjne wpływające na charakterystykę energetyczną. Nadal do uzyskania pozwolenia na budowę lub rozbudowę wymagana będzie projektowana charakterystyka energetyczna informująca o potencjalnym zużyciu energii. Nowością jest wprowadzenie metody tzw. zużyciowej dla budynków wykorzystujących gaz ziemny lub ciepło z sieci ciepłowniczej.

Chodzi o obliczanie charakterystyki energetycznej budynku na podstawie rzeczywistego zużycia. Poza tym minister infrastruktury i rozwoju ma prowadzić centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków w Polsce, który posłuży m.in. do weryfikacji świadectw i protokołów z kontroli okresowych.

9 marca 2015 r. Od tego dnia budujący domy na własny użytek nie będą musieli sporządzać świadectw energetycznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu