Świat czeka na spowolnienie gospodarcze

opublikowano: 27-01-2019, 22:00

Najnowszy raport PwC odnotowuje rekordowy pesymizm prezesów.

— Dawno już nie byłem świadkiem tak gwałtownej zmiany nastrojów prezesów dużych międzynarodowych firm jak teraz. 28 proc. z 1,3 tys. ankietowanych twierdzi, że globalny wzrost gospodarczy zmniejszy się w ciągu najbliższego roku. To rekordowo pesymistyczny skok w 22-letniej historii naszego badania — mówi Adam Krasoń, prezes PwC na Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie.

W poprzednim badaniu tak pesymistycznych prezesów korporacji było tylko 5 proc. Autorzy raportu podkreślają, że nie zadają sobie już pytania, czy dojdzie do spowolnienia gospodarczego, ale kiedy ono nastąpi. Światowy i europejski spadek pewności co do zwiększania przychodów biznesu widać w perspektywie 12 miesięcy oraz trzech lat. Poprzednia edycja badania wskazywała, że największymi zagrożeniami dla rozwoju biznesu są: przeregulowanie prawne rynku, terroryzm i niepewność geopolityczna. W tym roku pierwsze miejsce wśród zagrożeń jest takie samo, natomiast na drugie wskoczyła niepewność polityczna, a na trzecie dostępność kluczowych pracowników.

89 proc. Taki odsetek ankietowanych prezesów firm w Europie Środkowo-Wschodniej uważa, że obecnie największym problemem gospodarki jest brak pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu