Świat patrzy na Grecję

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
opublikowano: 09-02-2012, 10:06

Dzisiaj odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, który może poruszyć temat Grecji. Może to mieć wpływ na notowania rynku eurodolara.

Grecja znalazła oszczędności w wysokości 13 mld EUR do 2015 roku. Nie wydaje się to dużo przy obecnym stanie zadłużenia Aten. Tym nie mniej, jeśli państwo dogada się z prywatnymi wierzycielami, Grecja będzie mogła być traktowana poważniej przez zagranicznych inwestorów oraz inne państwa członkowskie stery euro. Przedstawiciele agencji S&P poinformowali, że rating Grecji zostanie obniżony do poziomu selektywnej niewypłacalności, ale jeżeli uda się przeprowadzić Atenom operację bond swap, to zostanie ocena wiarygodności kredytowej podwyższona.

Rynek eurodolara utworzył w nocy lokalny szczyt na poziomie 1,3311 USD po czym skierował się na południe. O godz. 9.00 inwestorzy płacili za euro ok. 1,3282 USD. Dzisiaj do godzin popołudniowych na rynku nie powinien pojawić się większy ruch. Dopiero wystąpienie szefa EBC na konferencji prasowej po spotkaniu w sprawie stóp procentowych w strefie euro może zwiększyć zmienność na rynku, jeżeli prezes banku wypowie się także w kontekście Grecji m.in. czy rząd w Atenach opracował odpowiedni poziom cięć budżetowych do otrzymania kolejnej transzy pomocy. W przypadku takiego komunikatu rynek eurodolara ma szansę kontynuować ruch na północ. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3436 USD. Jeżeli sentyment inwestorów osłabnie to najbliższe wsparcie znajdzie się na poziomie 1,3225 USD.

W nocy złoty zyskał do dolara ok. 2,5 grosza i kurs tej pary utworzył minimum na poziomie 3,1363 PLN. W mniejszym stopniu podobna sytuacja miała miejsce na rynku euro do złotego. Kurs tej pary utworzył w nocy ekstremum na poziomie 4,1724 PLN. O godz. 9.00 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,1520 PLN oraz za euro ok. 4,1810 PLN.

W czwartek Europejski Bank Centralny zadecyduje o ewentualnej zmianie wysokości stóp procentowych. Konsensus ekonomistów nie przewiduje jednak jej zmiany. O godz. 14.30 czasu warszawskiego odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego. W tym samym czasie poznamy dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. O godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie ministrów finansowych strefy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat patrzy na Grecję