Świat ważniejszy niż RPP

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 03-02-2016, 08:22

Wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym jest kończące się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Przynajmniej w teorii, bo zmiana polityki monetarnej nie jest oczekiwana. Stąd też dla złotego kluczowe będą impulsy płynące z globalnej gospodarki.

W środę rano za euro trzeba było zapłacić 4,4040 zł, dolar kosztował 4,0330 zł, a szwajcarski frank 3,9620 zł. Polskie pary po kilkudniowym spadku, wywołanym nadziejami na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny (ECB) i odłożenie w czasie podwyżek stóp procentowych przez amerykański Fed, wczoraj wyznaczyły 2-3 tygodniowe minima, a następnie odbiły w górę. Inwestorzy będą teraz czekać na nowe impulsy, żeby ocenić aktualną sytuację i podjąć decyzję co dalej. Czy wciąż sprzedawać waluty wobec złotego? Czy może jednak wykorzystać niższe kursy walut do ich zakupu.

Wydarzeniem dnia na rodzimym podwórku jest kończące się dwudniowe posiedzenie RPP. Decyzję ws. stóp procentowych Rada powinna ogłosić około południa. O godzinie 16:00 zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu oraz rozpocznie się konferencja prasowa, podczas której Rada uzasadni dzisiejszą decyzję.

Na tym posiedzeniu Rada obraduje w zmienionym składzie. Pojawiło się 5 nowych członków. Pomimo to szanse na zmianę stóp procentowych są minimalne. Po tym, jak w styczniu agencja S&P obcięła rating Polski, strasząc jednocześnie jego dalszą obniżką, jak również przy utrzymującym się ryzyku, że inne duże agencje mogą iść w ślady S&P, Rada nie będzie ryzykowała cięcia stóp. Będzie obawiała się zbyt dużego osłabienia złotego. Szczególnie, że korzyści dla gospodarki z cięcia stóp nie byłyby duże, a ryzyka związane z silną przeceną złotego i długu spore.

Nie oczekujemy też cięcia stóp procentowych w Polsce w kolejnych miesiącach. I to pomimo tego, że deflacja może przedłużyć się nawet do lata, a ewentualne luzowanie polityki monetarnej przez ECB w marcu może wywierać presję na RPP. Kolejnym ruchem w polityce monetarnej będzie podwyżka stóp procentowych. Jednak nie wcześniej niż w połowie 2017 roku. Co więcej, istnieje ryzyko, że taka podwyżka jeszcze bardziej odsunie się w czasie.

Na dzisiejszym posiedzeniu nie tylko zakładamy brak zmian stóp procentowych, ale też nie oczekujemy istotnej zmiany oceny przez Radę sytuacji gospodarczej, przez co podtrzymana zostanie przez nią opinia o adekwatnym poziomie kosztu pieniądza. Stąd też, jakkolwiek sama konferencja po posiedzeniu może być ciekawym wydarzeniem, to wyniki posiedzenia nie powinny mieć większego wpływu na notowania złotego.

W sytuacji gdy czynniki lokalne nie wpłyną na kurs polskiej waluty to taki potencjalny wpływ mogą mieć impulsy płynące z rynków globalnych. Aktualnie nastroje na rynkach nie są najlepsze. Giełdy spadają, a ropa po dwóch dniach spadków stabilizuje się. To może tworzyć lekką presję podażową na złotego. Jednak w praktyce decydujące znaczenie będzie miała publikowana dziś seria indeksów PMI dla sektora usługowego, analogiczny indeks ISM dla usług w USA, jak również raport ADP o sytuacji na amerykańskim rynku pracy oraz tygodniowe dane o zapasach paliw w USA.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane