Świat wydaje miliardy na badanie SI

opublikowano: 13-06-2018, 22:00

Narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji wypracowują już Chiny czy Francja. Chce ją mieć również Polska

Pierwsze laboratorium sztucznej inteligencji (SI) zostało stworzone w połowie XX w., na Carnegie Mellon University w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu rozwój tej technologii mocno poszybował. Dziś humanoidalny robot Sophia firmy Hanson Robotics z Hongkongu, wyposażony w sztuczną inteligencję, uczestniczy jako jeden z prelegentów kongresu gospodarczego Impact, który odbywa się właśnie w Krakowie. Ogólnie, ale swobodnie odpowiada na pytania prowadzących. Jednych uczestników zachwyca, inni między sobą podają dalej pogłoskę, że robota zaprogramowano specjalnie pod potrzeby konferencji i nie dowierzają w jego możliwości. I o ile sama Sophia, poniekąd następczyni ELIZY, czyli chatbota symulującego ludzką rozmowę opracowanego w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, prezentowana jest jako ciekawostka, o tyle coraz bardziej rozwinięte systemy sztucznej inteligencji powoli przenikają już do codzienności.

Sophia, czyli robot oparty na sztucznej inteligencji, w przyszłości ma szansę
nie tylko mówić jak człowiek, ale także tak jak on się poruszać. Jak sama
wyjaśnia, jest podobna do człowieka, by ludziom łatwiej było porozumiewać się z
maszyną. Na zdjęciu z Liz Bacelar, prowadzącą na kongresie Impact wywiad z
robotem.
Zobacz więcej

ROBOT-CZŁOWIEK:

Sophia, czyli robot oparty na sztucznej inteligencji, w przyszłości ma szansę nie tylko mówić jak człowiek, ale także tak jak on się poruszać. Jak sama wyjaśnia, jest podobna do człowieka, by ludziom łatwiej było porozumiewać się z maszyną. Na zdjęciu z Liz Bacelar, prowadzącą na kongresie Impact wywiad z robotem. Fot. Tomasz Gotfryd

Sama Sophia określa siebie jako nową formę życia. Zapewnia, że technologia, która ją tworzy, będzie w przyszłości ułatwiać ludziom funkcjonowanie i wykonywanie zawodowych zadań. Na razie jednak nawet najpopularniejszy robot, posiadający obywatelstwo Arabii Saudyjskiej i dziesiątki tysięcy fanów na Instagramie, na moment zawiesza się podczas wystąpienia w Krakowie.

Na polskim gruncie

Przechodząc od technologicznej „maskotki” do gospodarczych realiów — niedawno prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że do 2025 r. Państwo Środka powalczy o miano lidera w zakresie sztucznej inteligencji, a na budowę centrum badawczego SI przeznaczy kwotę 2 mld USD. Pociągnęło to reakcję Europy, w tym Emmanuela Macrona, prezydenta Francji, który w ramach planu zwiększenia badań i wdrożeń SI zadeklarował wydanie 1,2 mld EUR. W ślad za nimi będzie podążać również Polska, co na Impakcie zadeklarował Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

— Zaczęła się wielka rewolucja, technologiczna zmiania, To przestrzeń, która utworzy nowy, inny świat i zmieni życie każdego z nas — zaznaczył Jarosław Gowin.

Przypomniał też, że ubiegłoroczne analizy wskazują, iż do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. W krajach rozwiniętych może to oznaczać nawet jedną trzecią zatrudnionych zastąpionych przez maszyny. W społeczeństwie może towywoływać lęki, ale poprzednie rewolucje doprowadziły do spektakularnych sukcesów gospodarczych. Z tego powodu warto podjąć wyzwanie.

Plan w powijakach

Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Polska nie może zwlekać i jesienią podjęte zostaną prace nad założeniami do nowej strategii wsparcia w zakresie sztucznej inteligencji. Do głosu dopuszczeni zostaną m.in. naukowcy i liderzy technologiczni.

Potrzebę opracowania strategii już wcześniej zgłosiło środowisko skupione wokół Fundacji Impact. Rozmowy prowadzone były w maju, w ramach Roundtable ImpactCEE. Dyskutowano o potencjale wykorzystania sztucznej inteligencji i możliwościach promocji nowej technologii. Udział w nich wziął m.in. Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji. Zaznaczył wówczas, że „strategia musi uwzględniać postulaty i oczekiwania tych, którzy będą w przyszłości współtworzyli cały system sztucznej inteligencji”. A prof. Maciej Chorowski, szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wskazał na swoją instytucję, jako jednostkę, która „ma możliwości oraz potrzebne kompetencje, by zarówno integrować pracę środowisk naukowego i biznesowego nad polską strategią SI, jak i proponować konkretne rozwiązania rozwijające rynek”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu