Świąteczna przecena małych i średnich spółek

Łukasz Bugaj, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.
opublikowano: 14-12-2015, 18:59

Dzisiejsze sesja należała do małych i średnich spółek, które dotknęła największa od sierpnia przecena. Inwestorzy uświadomili sobie, że rozpoczął się ostatni w tym roku pełny tydzień handlu i ten, kto chce sprzedać akcje, musi to wykonać do końca tygodnia. W przypadku największych spółek, podaż w znacznej mierze prawdopodobnie się już wyczerpuje.

Nastroje w otoczeniu nie były dzisiaj szczególnie pomyślne, co zresztą pozostaje ostatnio normą. Silne euro w połączeniu z nowymi minimami cen ropy tworzą niekorzystną mieszankę, która osłabia spółki wydobywcze i jednocześnie niezbyt pomaga Eurolandowi, który przez EBC uzależniony został od niskiego poziomu waluty wspólnotowej. W USA z kolei strach padł na segment obligacji High Yield (czyli obligacji śmieciowych), który w latach poprzednich zdominowany został przez spółki wydobywcze. Aktualnie niskie ceny ropy mogą prowadzić do niewypłacalności części podmiotów, co szkodzi kwotowaniom ich obligacji. Na niewiele się zdały lepsze dane z Chin, gdzie weekendowa seria odczytów o sprzedaży detalicznej, produkcji i inwestycjach po raz pierwszy od dawna jak jeden mąż  zaskoczyła pozytywnie. Przełożyło się to tylko na zwyżki cen akcji w Sznaghaju. Świat na tym nie skorzystał, gdyż Pekin zmienił punkt odniesienia kwotowań juana z dolara na koszyk walut, co daje mu większą elastyczność w obronie przed środowiskiem silnej waluty amerykańskiej. Tym samym Chińczycy przygotowali się na zbliżającą się wielkimi krokami pierwszą od niemal dekady podwyżkę stóp w USA. 

W kraju trendy globalne nie miały dzisiaj dominującego przełożenia na handel. Ten w przypadku spółek największych był wręcz niemrawy i z obrotem niewiele wyższym niż 500 mln zł nie przystawał do ostatnich sesji o podwyższonej aktywności. Również zmienność była niewielka, a indeks WIG20 okazał się dość niechętny do spadku poniżej granicy 1750 pkt., nad którą ostatecznie się zamknął tracąc skromne 0,15%. Zdecydowanie gorzej wyglądał obraz małych i średnich spółek, których indeksy straciły odpowiednio 2,3% i 1,8%. Tym samym indeks mWIG40 znalazł się na najniższym poziomie w tym roku. Dotychczas rynek szeroki prezentował silną postawę, a słabość biła po oczach jedynie w przypadku największych spółek. W ostatnich dniach ten obraz uległ zmianie, na niekorzyść małych i średnich podmiotów. Tego typu zachowanie może być jednak utożsamiana z ostatecznym zniechęceniem do akcji i zamiarem pozbycia się ich z portfela przed końcem roku. Okienko czasowe dla podaży jednak się zawęża i z końcem tygodnia ulegnie zamknięciu. Szukający okazji do korzystnych zakupów mają więc szansę wybrać coś dla siebie.           

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane