Czytasz dzięki

Świąteczne nowości zburzyły status quo

opublikowano: 29-03-2018, 22:00

Idea Bank dwoma produktami z dwoma wariantami zamieszał w czołówce lokat na 3, 6 i 12 miesięcy

3 miesiące

Sytuacja na rynku międzybankowym jest stabilna, stawka WIBOR stoi w miejscu i — jak przewidują ekonomiści — postoi jeszcze przez kilka kwartałów, więc banki nie zmieniają oferty i czołówka rankingu lokat na 3 miesiące właściwie nie zmienia się z miesiąca na miesiąc. Dotyczy to zarówno propozycji z dodatkowymi warunkami, jak i tych, które nie wymagają od klienta założenia konta czy wpłaty świeżej gotówki.

Z oprocentowaniem w wysokości 4 proc. równych sobie nie ma trio — Bank Millennium, Nest Bank i Plus Bank. Pierwsza z instytucji docenia tych klientów, którzy przyciągają kolejnych — i to do konkretnych kont, bo chodzi o konto 360 Stopni lub 360 Stopni Student. Nagrodzeni mogą być też ci, którzy przyjdą „z polecenia” i założą sztandarowe rachunki.

Dodatkowe wymogi to konieczność zrealizowania płatności bezgotówkowej kartą lub Blikiem na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta. Na lokatę można wpłacić jednak zaledwie 10 tys. zł. Taki sam limit jest na depozycie w Nest Banku, z którego korzystać mogą nowi klienci, zakładający rachunek Nest Konto. Na złożenie depozytu terminowego mają 30 dni. W Plus Banku Lokatę na Start mogą założyć osoby, związane z bankiem od maksymalnie 12 miesięcy. Ten rachunek różni się od konkurencyjnego tym, że odsetki doliczane są po każdym miesiącu, a lokatę można zerwać bez utraty odsetek po każdym pełnym okresie odsetkowym. Limit wkładu niewysoki: 10 tys. zł.

W BGŻ Optima limit jest dwa razy wyższy, co w ocenie banku uprawnia do stwierdzenia, że jest to oferta wyróżniająca się na tle konkurencji. Nie do końca tak jest, bo w Idea Banku, który oferuje taką samą stawkę 3,5 proc. na Lokacie Happy Pro, limit to 25 tys. zł. Lokatę założyć mogą jednak tylko nowi klienci instytucji. 3,5 proc. proponuje nowym klientom także mBank, ale tu limit jest już „standardowy”, czyli 10 tys. zł. Ponadto trzeba posiadać konto w mBanku.

Niechętnym mocniejszemu wiązaniu się z bankami pozostają oferty lokat w PBS w Ciechanowie (2,05 proc.) i kilka innych propozycji z oprocentowaniem wyraźnie niższym niż 2 proc.

6 miesięcy

Na przedświąteczną nowość w ofercie zdecydował się Idea Bank, dzięki czemu w czołówce zestawienia lokat na pół roku sytuacja trochę się zmieniła. Dotyczy to zwłaszcza produktów bez dodatkowych warunków, wśród których oprocentowanie na poziomie 2,4 proc. (takie w wariancie podstawowym ma „Lokata od zająca”) jest wystarczające, by zająć pozycję lidera. A właściwie dzielić ją z dotychczasowym prymusem — InBankiem, który utrzymał ofertę 2,4 proc. na lokacie standardowej.

Zając z Idea Banku może dać jeszcze prezent w postaci wyższego oprocentowania, ale 2,8 proc. w skali roku na pół roku (albo 2,85 proc., jeśli zdecydujemy się na wariant 8-miesięczny) dostępne jest tylko dla posiadaczy konta indywidualnego w Idea Cloud. Zaletą obu lokat z zającem w nazwie jest wysoki limit wkładu — sięga 1 mln zł w obu wariantach. W tym z dodatkowymi warunkami 2,8 proc. nie jest najwyższą propozycją na rynku ani nawet nie jest to najwyższa propozycja Idea Banku, który ma lokatę z oprocentowaniem 3 proc. Tu jednak sito jest gęstsze, bo oprócz warunku posiadania rachunku w banku trzeba jeszcze wpłacić tzw. nowe środki. I może to być nawet 1 mln zł. Więcej od Idea Banku daje tylko Nest Bank, ale 4 proc. w skali roku gotów jest zapłacić tylko od kwoty do 10 tys. zł. A wymogów do spełnienia jest bez liku.

Pierwszym jest założenie Nest Konta, drugim — otwarcie depozytu w ciągu 30 dni od aktywacji rachunku bankowego. Kolejny to wpływ wynagrodzenia na Nest Konto w wysokości minimum 2,5 tys. zł w co najmniej jednym miesiącu odsetkowym. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, powinni zagwarantować wpływ w wysokości nie mniejszej niż 6 tys. zł oraz opłacenie zaliczki podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego (US) lub płatności pełnej składki do ZUS. Na spełnienie tych warunków klient ma 60 dni od założenia lokaty Witaj. Trzeba też być nowym klientem banku.

12 miesięcy

Podobnie jak w lokatach półrocznych, tak również na tych o dwukrotnie dłuższym terminie Idea Bank nową lokatą wprowadził spore zmiany w czołówce. Lokata Skarbonka Plus z oprocentowaniem w wysokości 2,8 proc. w skali roku z miejsca stała się najlepszą pośród tych, których założenie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. W Idei warunek jest jeden: trzeba posiadać konto w tym banku. Kwota maksymalna depozytu to 1 mln zł. W wariancie bez Plusa wymogów na Lokacie Skarbonce nie ma żadnych, limit to również 1 mln zł, ale oprocentowanie jest wyraźnie niższe, bo wynosi 2,4 proc. To zbyt mało, by ta propozycja była najlepszą wśród depozytów bez dodatkowych wymogów.

Więcej — 2,6 proc. — daje InBank na lokacie standardowej. Maksymalna wartość depozytu to 50 tys. zł, przy czym w estońskim banku, oferującym depozyty na różne terminy, zdeponować można maksymalnie 200 tys. zł. W przypadku lokaty 2-letniej odsetki w skali roku to 3 proc., trzyletniej — 3,15 proc. Lokatę można oczywiście odnawiać, ale już na warunkach, które będą w danym momencie obowiązywać. Ciekawostką jest bonus za lojalność — odnowienie automatyczne oznacza dodanie 0,1 pkt. proc. do oprocentowania lokaty.

Lojalność w nazwie lokaty eksponuje Nest Bank, który oferuje 2,45 proc. w skali roku klientom posiadającym konto w tym banku. Warunek to wpływ wynagrodzenia na ROR w kwocie co najmniej 2,5 tys. zł lub wpływ na rachunek firmowy w kwocie co najmniej 6 tys. zł i realizacja zaliczki podatku dochodowego do US lub płatności składki do ZUS. W odróżnieniu od lokat na krótsze okresy, gdzie limit wkładu to ledwie 10 tys. zł, na rocznym depozycie wpłacić można nawet 2 mln zł. Tych warunków (poza koniecznością posiadania konta w tym banku) nie trzeba spełnić, jeśli wpłacamy tzw. nowe środki. Oprocentowanie jest takie samo, limit kwotowy również. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane