Światłowody wysysają e-państwo

opublikowano: 02-10-2019, 22:00

Ponad 220 mln EUR z funduszy UE na e-administrację zostanie przesunięte na budowę kompetencji cyfrowych i światłowody

Z blisko 2,2 mld EUR funduszy UE na cyfryzację Polski w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) pierwotnie 950 mln EUR miało trafić na tzw. drugą oś priorytetową, czyli programy przeznaczone na poprawę dostępności i jakości e-usług publicznych. O tym, że projekty nie idą gładko, pisaliśmy w „PB” niejednokrotnie. Do tej pory w drugiej osi podpisano kontrakty na niecałe 2,4 mld zł i, co ciekawe, to kwota niższa niż np. przed rokiem. Wynika to z rezygnacji przez niektórych beneficjentów z projektów — np. Mazowiecki Urząd Wojewódzki zrezygnował z wartego 28 mln zł projektu dotyczącego cyfrowego udostępniania zasobów administracji.

Nowy dyrektor CPPC
Zobacz więcej

Wojciech Szajnar

Nowy dyrektor CPPC CPPC

Dodatkowo Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) przeprowadziło akcję urealniania budżetów i aneksowania porozumień, co także zmniejszyło wartość podpisanych kontraktów. W związku z wynikami poszczególnych osi Komitet Monitorujący POPC zdecydował o przesunięciu pieniędzy na inne części. Alokacja na pierwszą oś, czyli projekty związane z dostępem do szerokopasmowego internetu, ma wzrosnąć o 187,4 mln EUR do 1,2 mld EUR, a alokacja na trzecią oś wzrośnie o 34 mln EUR do 179 mln EUR.

„Zmiany nie będą miały negatywnego wpływu na wykonanie przedsięwzięć z obszaru e-administracji zaplanowanych do realizacji jako projekty wybierane w trybie konkursowym i pozakonkursowym” — czytamy w uchwale komitetu monitorującego.

Pieniędzy na e-administrację nie zabraknie, bo ich wydawanie idzie wolno. Do tej pory rozliczono 854 mln zł. Po zmniejszeniu puli pieniędzy na projekty związane z e-administracją w drugiej osi zostanie do wydania 728 mln EUR finansowania z UE. Czy tę kwotę uda się zagospodarować? W ocenie Wojciecha Szajnara, szefa CPPC, jest to realne.

— Licząc wszystkie projekty, będące obecnie w trakcie oceny, którym przyznano dofinansowanie w ostatnim konkursie lub które będą w najbliższym czasie złożone, to jest to kwota około 417 mln zł. Jeśli będzie więcej projektów, to myślimy o nadkontraktacji [możliwość zaciągania wyższych zobowiązań — red.]. Ich specyfika jest taka, że zawsze coś nie wyjdzie — powiedział Wojciech Szajnar.

Moc światłowodu

Najsprawniej idzie wydawanie pieniędzy na światłowody. Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach konkursów kierowanych do operatorów podpisało już umowy na ponad 5,3 mld zł, z czego do tej pory wydano 2,02 mld zł, czyli 39 proc. finansowania ogółem (łącznie ze środkami krajowymi) z uwzględnieniem zmian w programie.

Wkrótce ma ruszyć kolejny konkurs dla operatorów na budowę sieci szerokopasmowych.

— Będzie to konkurs na tzw. dogęszczenie sieci. Planujemy go uruchomić w przyszłym tygodniu. Wartość konkursu to ponad 500 mln zł — mówi dyrektor CPPC.

Cyfrowe kompetencje

Budżet trzeciej osi, której celem jest poprawa cyfrowych kompetencji społeczeństwa, zwiększy się istotnie, bo aż o 23 proc.

„Celem ww. interwencji będzie wsparcie rozwoju najbardziej zaawansowanych kompetencji cyfrowych i kształcenie wysokiej klasy specjalistów w tym zakresie” — czytamy w uchwale Komitetu Monitorującego.

Szczegóły projektów nie są dokładnie znane. W tym tygodniu miała się z nimi zapoznać tzw. grupa ds. trzeciej osi Komitetu Monitorującego POPC. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że po raz pierwszy ma się pojawić projekt pozakonkursowy. Jego liderem będzie NASK PIB, a projekt będzie realizowany najprawdopodobniej w konsorcjum z uczelniami. Ma dotyczyć wyższych kompetencji cyfrowych w takich obszarach, jak sztuczna inteligencja czy programowanie maszynowe. To nie pierwszy projekt w trybie pozakonkursowym, którego liderem byłby NASK PIB. Instytut realizuje projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej czy EZD RP — zarządzanie dokumentacją w administracji — we współpracy z wojewodą podlaskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu