Światowe ceny żywności spadają

Jakub Sławiński, AP
opublikowano: 07-09-2022, 15:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny parzenicy, kukurydz i innych podstawowych produktów spożywczych notują w ostatnich tygodniach spadki, co jest dobrym sygnałem dla światowych gospodarek, które muszą mierzyć się z inflacją – informuje agencja AP.

fot. Hollie Adams/Bloomberg

Względem wiosny, ceny pszenicy spadły o około 40 proc., a kukurydza staniała o około 1/4. To dobra informacja głównie na dla konsumentów, którzy odczuwali w ostatnich miesiącach rosnące ceny produktów spożywczych wywołane głównie przez wojnę w Ukrainie i panującą w sporej części regionów na świecie suszę.

Wpływ na spadki cen miała m.in. pora roku. Zazwyczaj latem rynki odnotowują niższe cen pszenicy czy kukurydzy. - To powinno pomóc, tylko kwestia tego, jak długo to się utrzyma – mówi Tom Martin z Globalt Investments.

Rosnące ceny żywności i energii napędzały w tym roku najgorętszą od czterech dekad inflację. Stabilny popyt w połączeniu z ograniczoną podażą, później inwazja Rosji na Ukrainę, która spowodowała blokadę produkcji i eksportu zboża, w połączeniu z wysokimi cenami gazu i ropy – zaowocowały szybkim wzrostem cen produktów spożywczych – przypomina AP.

Po wznowieniu eksportu przez Ukrainę, która odpowiada aktualnie za 10 proc. światowej produkcji zboża, ceny zaczęły spadać. Wpływ na nastroje na rynku mają też doniesienia płynące chociażby z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, który prognozuje wyższe niż zazwyczaj zbiory pszenicy i prawdopodobnie rekordowe zbiory soi.

Zdaniem AP, spadek inflacji pomoże też samym producentom żywności. Dyrektor generalny Conagry Sean Connolly powiedział, że kolejny cykl ekstremalnej inflacji prawdopodobnie obniży marże, ale spowolnienie inflacji lub deflacji może podnieść zyski do wyższego poziomu celu firmy – podaje agencja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane