Światowy klimat w naszych mediach

RAF
opublikowano: 12-01-2009, 00:00

Organizacyjny sukces Poznania. Dzięki konferencji COP 14 miasto zyskało wizerunkowo.

Organizacyjny sukces Poznania. Dzięki konferencji COP 14 miasto zyskało wizerunkowo.

Przez prawie dwa tygodnie (1-12 grudnia) stolica Wielkopolski gościła przedstawicieli 192 państw, którzy na konferencji COP14 szukali rozwiązań dla ochrony światowego klimatu.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Press-Service, pierwsze informacje o konferencji pojawiały się w polskich mediach już we wrześniu. Ale najwięcej było ich w grudniu. Wśród materiałów o szczycie klimatycznym nad wzmiankami i notkami przeważały dłuższe artykuły.

Najczęściej o konferencji pisała codzienna prasa (42 proc. wszystkich publikacji). Głównie publikacje dotyczyły ekologii (około 900 materiałów), ale także eventów (ponad 500), wizerunku Poznania i logistyki (po około 300). Co ważne — w tych dwóch ostatnich przypadkach w większości były to publikacje pozytywne.

Jak mówi Katarzyna Parysek, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. organizacji konferencji klimatycznej, ogromną korzyścią dla miasta jest doświadczenie, jakie udało się przy tej okazji zyskać. No i świetna promocja miasta, które przez dwa tygodnie pojawiało się w mediach całego świata.

— Gdyby COP 14 odbyła się w innym mieście, prawdopodobnie zakończyłaby się klapą. Organizacja rzeczywiście była znakomita i nie jest to tylko moje zdanie — twierdzi dr Witold Lenart, kierownik Mazowieckiego Ośrodka Geograficznego przy UW i uczestnik poznańskiego szczytu.

14. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W jej obrady włączono też 4. Sesję Spotkania Stron Protokołu z Kioto i 29. Sesję Organów Pomocniczych. W poznańskim szczycie wzięło udział ponad 12 tys. osób, w tym m.in. delegacje rządowe, przedstawiciele instytucji międzynarodowych i mediów (około 1000 dziennikarzy).

— Konferencja była tylko kolejnym krokiem przy ustalaniu wspólnej polityki ograniczenia zmian klimatycznych na świecie. Nie można tu mówić o sukcesie, podjęto te decyzje, które mniej więcej planowano. Niemniej sprawa jest bardzo skomplikowana, ponieważ łączy wiele krajów — komentuje dr Witold Lenart.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAF

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu