Świetna koniunktura, zyski umiarkowane

Dobra koniunktura na globalnych rynkach, towarzysząca kontynuacji silnego ożywienia gospodarczego — to scenariusz NN Investment Partners na 2018 r.

Zaufanie gospodarstw domowych w strefie euro jest najwyższe od przełomu wieków, bezrobocie w trzech największych gospodarkach świata najniższe od dekady, a jednocześnie luka popytowa w gospodarce USA dopiero co się zamknęła, nie grozi wybuch inflacji, a wzrost zadłużenia na większości rynków wschodzących jest umiarkowany. Zdaniem Valentijna van Nieuwenhuijzena, głównego zarządzającego NN Investment Partners, te korzystne tendencje w otoczeniu gospodarczym na świecie będą kontynuowane w 2018 r.

Perspektywy ryzykownych aktywów rysują się więc w optymistycznych barwach. Wśród rynków akcji najlepiej postawić na te z sektorów cyklicznych, a przy tym spoza USA, gdzie wyceny są już wyśrubowane. Atrakcyjność polskiego rynku wspierają posiadające dużą wagę w indeksach banki, które powinny korzystać na normalizacji polityki pieniężnej. Późna faza cyklu koniunkturalnego to dobra okazja do kupowania akcji spółek surowcowych, lepiej jednak uważać na tych emitentów, u których istotną pozycję kosztową stanowią surowce i koszty pracy. — Zyski spółek wzrosną w 2018 r. o 5-10 proc., co powinno pozwolić indeksom zanotować dodatnie stopy zwrotu — przewidują specjaliści NN Investment Partners.

Nieruchomości są tymczasem rozsądnie wycenianą alternatywą dla przewartościowanych obligacji rządowych, ocenia Valentijn van Nieuwenhuijzen, który gościł w Warszawie z prezentacją na temat perspektyw inwestycyjnych. Większość rynkowych wskaźników wciąż nie sygnalizuje załamania korzystnych tendencji. Trzy główne miary premii za ryzyko, choć wyraźnie spadły od czasu kryzysu w strefie euro, to wciąż są wyraźnie wyższe niż w szczycie koniunktury z 2007 r.

— Z drugiej strony obecne odczyty nastrojów amerykańskich inwestorów należą do najlepszych od 2010 r. Zbyt wielu inwestorów jest po jednej stronie rynku, a to może grozić korektą. Dlatego nieco zmniejszyliśmy skalę, w jakiej przeważamy akcje — przyznaje Valentijn van Nieuwenhuijzen.

Według specjalisty najbardziej atrakcyjnie przedstawiają się europejskie rynki akcji, a spośród rynków rozwijających się — giełdy Europy Środkowej i Wschodniej. Choć sytuację polskiego rynku komplikuje konflikt na linii Warszawa — Bruksela, to warto pamiętać o odpowiednim wyważeniu między czynnikami związanymi z gospodarką oraz polityką. Tymczasem złoty będzie się umacniał lub co najmniej pozostanie stabilny, zapowiada NN Investment Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane