Świetny czas dla zawodowców - jak zwykle

Andrzej Ciepiela
opublikowano: 28-11-2007, 00:00

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do dość monotonnego obrazu rynku stali w świecie — wzrost raz szybszy, raz wolniejszy, ale ciągle to samo. Aż nagle, jak grom z jasnego nieba: „gorsze wyniki spółek stalowych”. Sensacja. Ale czy rzeczywiście? Ze względu na cykle w handlu stalą, ocenianie wyników spółek w krótkim czasie, np. miesiąc do miesiąca, a nawet kwartał do kwartału — mija się z celem. To tak jakby oceniać średnie zużycie paliwa samochodu wyłącznie w trakcie rozpędzania, gdy pedał gazu jest naciśnięty do końca. Sezonowość jest wpisana w rutynę działań firmy dystrybucji stali. Zawodowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i potrafią to wykorzystać — wszak funkcjonują na rynku od lat.

Nie można zarzucić naiwności i braku profesjonalizmu gigantom stalowego krajobrazu. Jak rozumieć inwestycje praktycznie wszystkich producentów w kraju? Tyle już mówiono o walcowni ArcelorMittal. Niebawem wystartuje produkcja prętów żebrowanych w Warszawie. Celsa dzięki inwestycjom w Ostrowcu w linie do produkcji prętów żebrowanych w kręgach jest największym na świecie producentem tego nowoczesnego materiału i wiąże wielkie nadzieje z rynkiem w Polsce. Zatem czas jest dla zawodowców świetny, niezmiennie.

Warto przyjrzeć się temu, co dzieje się poza naszym krajem. Mimo nienadzwyczajnej końcówki wynikającej z przeszacowanego importu, 2007 rok dla większości firm w branży stalowej zamknie się wynikiem pozytywnym. Eksperci zajmujący się wyrobami hutniczymi przepowiadają ciągły, stabilny wzrost na rok 2008. Analitycy oceniają, że producenci wyrobów płaskich w UE najpóźniej w drugim kwartale 2008 podniosą ceny. Mimo że w Polsce i północnej Europie stany magazynowe są wciąż dosyć duże, nikt nie ma obaw o ich upłynnienie. Np. w Hiszpanii już odnotowano niedobór niektórych wyrobów płaskich, co daje podstawy do optymizmu, zarówno dla dystrybutorów, jak i hut. Już dziś niemieccy producenci żądają ceny o 20-30 EUR wyższej za dostawy blach gorącowalcowanych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pręty żebrowane jako podstawowy wyrób stalowy wykorzystywany w budownictwie stanowią dużą część obrotu składów stali w Polsce. Po dość długim okresie spadków cen prętów żebrowanych dobra wiadomość dla składów stali: trend zmienia się. Jest to sygnał spodziewanej dobrej koniunktury.

Andrzej Ciepiela

dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Ciepiela

Polecane