Święto nie zaszkodziło Wall Street

opublikowano: 12-10-2015, 22:09

Otwierająca nowy tydzień sesja na amerykańskich giełdach toczyła się w dosyć sennej atmosferze wyczekiwania na pełne otwarcie sezonu raportów kwartalnych.

Indeksy poddawały się niewielkim wahaniom odpoczywając po najlepszym od miesięcy tygodniu na Wall Street. Leniwy charakter poniedziałkowych notowań był wynikiem państwowego święta, jakim jest Dzień Kolumba, w związku z którym część gospodarki USA miała wolne. Przykładowo zamknięte były banki, rynek obligacji czy urzędy państwowe, działały za to giełdy. I te mogły dzień zaliczyć ostatecznie do udanych.

NYSE
Zobacz więcej

NYSE Bloomberg

Na finiszu sesji indeks DJ IA rósł o 0,28 proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 0,13 proc. zaś NAsdaq Composite drożał o 0,17 proc. 

Zachowawczą postawę inwestorów wymuszało również wyczekiwanie na wtorkową prezentację danych z chińskim handlu zagranicznym. Prognozy nie są zbyt optymistyczne i zakładają przynajmniej 15 proc. spadek we wrześniu w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. 

Uwagę inwestorów  z Wall Street przykuwają obecnie wyniki kwartalne spółek. W tym tygodniu swoimi dokonaniami pochwalą się m.in. Intel, Johnson & Johnson czy General Electric. Analitycy oczekują, że w przypadku spółek z indeksu S&P500 zysk w III kw. spadnie o 4,8 proc., co byłoby największą zniżką od sześciu lat. Tymczasem w przypadku instytucji finansowej spodziewany jest wzrost zysków rzędu 8,4 proc. co oznacza obniżenie projekcji z początku minionego kwartału, na poziomie 14,8 proc.

Najmocniej od siedmiu lat zniżkował kurs akcji Eli Lilly. Przecenę wywołała informacji, że koncern wstrzymał prace rozwojowe nad lekiem wykorzystywanym w chorobach układu krążenia. 

Wzięciem cieszyły się z kolei papiery EMC. Cena rosła po tym, jak gigant rynku sprzętu komputerowego, koncern Dell zgodził się przejąć spółkę w ramach transakcji wycenionej na 67 mld USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Święto nie zaszkodziło Wall Street