Święto światła na rynku złota

Inwestycje w złotą biżuterię są bezpieczne — uspokaja komunikat Światowej Rady Złota.

Całkowity popyt jubilerskiego sektora na złoto gra istotną rolę w ocenie potencjału inwestycji na rynku biżuterii. Według ostatniego oświadczenia Światowej Rady Złota, przewidywania dla rynku są dobre, a ogólne zapotrzebowanie na kruszec w sztabkach, wyrobach jubilerskich i kolekcjonerskich monetach ma wzrosnąć.

Od połowy października do grudnia cena za uncję spadła 11 proc., ale obawy inwestorów ustały po odbiciu, bo do 11 lutego stawka wzrosła 17 proc. Światowy popyt na złoto był na początku ubiegłego roku niepokojąco niski, ale wysokie wyniki sprzedaży w drugiej połowie doprowadziły do tego, że 2015 r. nie wypadł dużo gorzej od poprzedniego.

Całkowite zapotrzebowanie jubilerów zmniejszyło się tylko o 3 proc. i wyniosło 2,4 tys. ton. Mimo spowolnienia w pierwszych miesiącach dwa ostatnie kwartały zapisały się na rynku złotej biżuterii jako najlepsza druga połowa roku od 11 lat. Popyt w trzech ostatnich miesiącach wyniósł 671 ton, czyli prawie tyle samo, ile w IV kw. 2014 r., a do głównych czynników, które zwiększyły obrót, zalicza się trwające 5 dni Diwali — ważnego indyjskiego święta światła.

Poza tym, że zakupy złota w Indiach wzrosły w IV kw. O 6 proc., z danych rady wynika, że stosunkowo niezachwiany popyt utrzymywał się w tym okresie również w Chinach. Mimo że światowe notowania szlachetnego metalu były coraz gorsze, a juan tracił na wartości, sektor biżuterii nie ucierpiał, bo Państwo Środka odpowiada nie tylko za inwestycje, ale przede wszystkim za wydobycie surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Święto światła na rynku złota