Święty Mikołaj zostanie patronem miasta

PAP, DI
06-12-2016, 15:18

W Elblągu trwa uroczystość ustanowienia Św. Mikołaja patronem miasta.

Okolicznościowa sesja rady miejskiej i nabożeństwo odpustowe w katedrze będą głównymi punktami wtorkowych uroczystości ustanowienia Św. Mikołaja z Miry patronem Elbląga. Dekret zatwierdzający wybór tego świętego wydała wcześniej Stolica Apostolska na wniosek prezydenta i radnych Elbląga. Taki dokument ma moc bulli papieskiej.

Podczas uroczystej sesji w Ratuszu Staromiejskim radni w specjalnej uchwale przyjmą św. Mikołaja za patrona miasta i ustanowią 6 grudnia jego corocznym świętem. W tym dniu władze miejskie zapraszają elblążan na starówkę, gdzie po symbolicznym rozświetleniu choinki odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru Alta Trinita. Potem w katedrze - pod wezwaniem św. Mikołaja - zostanie odprawiona msza odpustowa w intencji miasta i mieszkańców.

Elblążanie wybrali tego świętego, bo jest on patronem żeglarzy, marynarzy i rybaków, a Elbląg był w średniowieczu jednym z głównych miast portowych Bałtyku. "I dziś port morski w Elblągu ma duże perspektywy rozwojowe, zwłaszcza, że rozpoczęto realizację projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną" - napisano w uzasadnieniu uchwały, którą we wtorek przyjmą radni.

Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV w., był biskupem Miry, miasta w dzisiejszej Turcji. Według tradycji, bezinteresownie wspomagał potrzebujących, korzystając z rodzinnego majątku, przez co stał się symbolem dobroci i ofiarności wobec drugiego człowieka.

Na Wschodzie kult tego świętego szerzył się od VI stulecia, na Zachodzie - od przeniesienia w 1087 r. jego relikwii do Bari we Włoszech. Na całym świecie upowszechnił się zwyczaj obdarowywania dzieci upominkami, rzekomo przynoszonymi przez św. Mikołaja.

Św. Mikołaj jest już patronem kilku miast w kraju, m.in. Głogowa, Chrzanowa i Bydgoszczy, a także patronem ponad 300 kościołów w Polsce.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Święty Mikołaj zostanie patronem miasta