Świnoujście musi czekać na terminal

Pytlos Cezary
09-02-1999, 00:00

Świnoujście musi czekać na terminal

Zakończenie modernizacji terminalu paliwowego Porta Petrol ze Świnoujścia opóźni się o pół roku. Jego oddanie, zaplanowane na pierwsze półrocze tego roku, zostało przesunięte z powodu protestów ekologów ze Stowarzyszenia Ekologicznego Estuarium z Międzyzdrojów.

31 grudnia Porta Petrol, spółka należąca do Stoczni Szczecin, otrzymała zgodę Urzędu Morskiego w Szczecinie na rozpoczęcie trzeciego, ostatniego, etapu inwestycji. Obecnie firma czeka na uprawomocnienie administracyjne tej decyzji — ma to nastąpić jeszcze w lutym. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpoczną się prace na terminalu, ponieważ ekolodzy zaskarżyli to postanowienie do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego — podobnie było w przypadku dwóch poprzednich etapów inwestycji.

Zdrowe Świnoujście

Ekolodzy podważają legalność tej inwestycji, ponieważ narusza ona założenia planu zagospodarowania przestrzennego miasta z 1994 roku, w którym główny nacisk położony jest na rozwijanie funkcji turystyczno-uzdrowiskowych Świnoujścia.

— Nie wierzę, żeby protesty zablokowały naszą inwestycję, ponieważ spełniamy wszelkie wymogi. Ekolodzy protestują, bo nie grożą im z tego powodu żadne sankcje prawne — mówi Marek Tałasiewicz, prezes Porta Petrol.

Druga próba

Jest to już druga próba zmodernizowania bazy paliwowej należącej wcześniej do jednostki Armii Czerwonej i Marynarki Wojennej. Poprzednią inicjatywę zarzucono z powodu protestów mieszkańców. Terminal będzie miał docelową moc przeładunkową 600-700 tys. ton paliwa rocznie. Prezes Porta Petrol nie chce ujawnić, jaki konkretnie będzie koszt tej inwestycji. W przybliżeniu wyniesie on kilkanaście milionów dolarów.

Cezary Pytlos

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pytlos Cezary

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świnoujście musi czekać na terminal