Świńska grypa w Polsce: GIS sprawdził wszystkich

PAP, DI
opublikowano: 07-05-2009, 15:18

GIS: inspektorzy sanitarni dotarli do  wszystkich pasażerów lotu 016

7.5.Warszawa (PAP) - Inspektorzy sanitarni dotarli do wszystkich pasażerów samolotu LOT, którym do Polski przyleciała kobieta zakażona wirusem A/H1N1 - poinformował w czwartek PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

"W pojedynczych przypadkach inspektorzy kontaktowali się przez rodzinę. Zdarzyło się np., że ktoś zdążył już wylecieć z Polski, albo zmienił miejsce zamieszkania. Jest potwierdzenie, że te osoby czują się dobrze" - podkreślił rzecznik GIS. Dodał, że chociaż badane są kolejne próbki od osób z podejrzeniem nowej grypy, to do tej pory w Polsce nie potwierdzono kolejnych przypadków zakażenie wirusem A/H1N1.

Wcześniej wiceminister zdrowia Adam Fronczak zapewnił, że pasażerowie lotu 016 nie wykazują objawów choroby.

Listy pasażerów, którzy przylecieli z USA lotem nr LO 016 w dniu 2 maja na lotnisko Okęcie zostały przekazane do Wojewódzkich i Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. Do 9 maja ma potrwać aktywny nadzór epidemiologiczny nad tymi osobami.

Wirusa A/H1N1 wykryto w środę u 58-letniej kobiety, która 2 maja przyleciała z Nowego Jorku. Kobieta trafiła do szpitala w Mielcu. Stan chorej jest dobry. Według służb sanitarnych miała ona kontakt z pięcioma osobami. Trzy z nich to członkowie rodziny, a dwie to pracownicy zakładu opieki zdrowotnej.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje, że objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Zaznacza przy tym, że szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem grypy świńskiej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / Świńska grypa w Polsce: GIS sprawdził wszystkich