Świtalscy inwestują rodzinnie

MZAT
12-06-2013, 00:00

Czerwona Torebka przejmie sieć sklepów Małpka. Ojciec położy rękę na spółce syna.

Wszystko zostaje w rodzinie. Budująca w całej Polsce sieć małych pasaży handlowych Czerwona Torebka podpisała list intencyjny w sprawie przejęcia spółki Małpka, która otwiera sklepy convenience pod szyldem Małpka Express. Obie spółki kontrolowane są przez rodzinę Świtalskich, której głowa — Mariusz Świtalski — odpowiada za stworzenie Eurocashu, Biedronki i Żabki. Jedynym akcjonariuszem Małpki jest syn biznesmena — Mateusz Świtalski.

— Planowana akwizycja sieci Małpka Express jest kolejnym, po przejęciu sklepu internetowego Merlin.pl, projektem rozbudowy grupy kapitałowej. Chcemy dalej wzmacniać działalność handlową, która naszym zdaniem jest najbardziej perspektywicznym segmentem biznesu. Segment handlowy systematycznie będzie zyskiwał na znaczeniu w grupie — mówi Paweł Ciszek, od maja prezes Czerwonej Torebki.

Spółka chce, by transakcja — po przeprowadzeniu due diligence i uzyskaniu zgody UOKiK — została sfinalizowana na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. Tak jak przy okazji przejęcia Merlina, nie zostanie sfinansowana gotówką, ale akcjami. Czerwona Torebka — w której 71 proc. głosów na walnym ma Mariusz Świtalski — ma wyemitować w tym celu do 21,8 mln papierów. W podniesionym kapitale stanowić będą nawet 29,6 proc. — to bardzo dużo, bo akcjonariusze Merlina dostali za popularny sklep internetowy tylko 1,52 mln akcji, czyli ponad 14 razy mniej niż może trafić do Mateusza Świtalskiego.

Tymczasem Małpka Express dopiero zaczyna budować pozycję, na której dziś dominuje sprzedana przez Mariusza Świtalskiego w 2007 r. Żabka. Sieć ma 91 sklepów, a do końca tego roku otworzy jeszcze 110. Tymczasem Czerwona Torebka, do tej pory zarabiająca głównie na działalności deweloperskiej, uruchomiła 86 małych pasaży handlowych (w części z nich działają również Małpki). Przy okazji debiutu zapowiadała, że chce mieć ich nawet 4,5 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Świtalscy inwestują rodzinnie