SWPS sprzedaje pierwsze produkty

opublikowano: 04-07-2019, 22:00

Jedyny prywatny uniwersytet założył firmę, która pracuje dla przedsiębiorców i ma już dwa spin-offy.

Czy można zarobić na badaniach z zakresu nauk humanistycznych, przede wszystkim psychologii? Władze Uniwersytetu SWPS (dawniej Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) uważają, że tak.

— Uniwersytet ma wieloletnią tradycję współpracy z biznesem. Rok temu utworzył spółkę celową SWPS Innowacje, której głównym celem jest realizacja projektów biznesowych. W ostatnich 12 miesiącach spółka zrealizowała ich około 30, w które zaangażowani byli eksperci Uniwersytetu SWPS. W przeważającej większości były to badania i wdrożenia rozwiązań w takich obszarach, jak HR, marketing, CSR, komunikacja czy rozwój nowych technologii, w tym np. algorytmów AI. Obecnie, obok projektów „szytych na miarę” rozwijamy ofertę gotowych produktów — mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, adiunkt w Katedrze Psychologii Uniwersytetu SWPS i dyrektor ds. merytorycznych SWPS Innowacje.

— W ciągu roku SWPS Innowacje ma być dochodowa — zapowiada Rafał Baniak, prezes uniwersyteckiej spółki.

Gotowe produkty to m.in. badanie zaangażowania, motywacji i satysfakcji z pracy, well-being czy badanie kultury innowacyjności w firmach. Wokół dwóch najbardziej zaawansowanych i obiecujących pomysłów powstały spin-offy, w których udziałowcami są SWPS Innowacje, twórcy rozwiązań i partnerzy technologiczni. Pierwsza ze spółek, jasnopis.pl, to narzędzie, które ocenia poziom skomplikowania tekstu i sugeruje, jak go uprościć.

— Choć spółka powstała zaledwie kilka miesięcy temu, już prowadzi rozmowy z instytucjami publicznymi, firmami telekomunikacyjnymi i finansowymi dotyczące zindywidualizowanegowdrożenia jasnopisu.pl — mówi Szymon Badura z SWPS Innowacje.

Beviado, drugi spinn-off, powstał z myślą o rynku usług psychologicznych i pozwala prowadzić interwencje psychologiczne online.

— Pracujemy nad powołaniem kolejnych spółek spin-off, w tym nad rozwiązaniem pomagającym w walce z przemocą w szkołach. Zrealizowaliśmy już badania i finalizujemy rozmowy z partnerem technologicznym. Liczę, że niedługo zaprezentujemy gotowy prototyp tego rozwiązania — mówi Rafał Baniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy