Sydkraft zarobi w regionie

Marek Loos
16-03-2001, 00:00

Sydkraft zarobi w regionie

Sydkraft, największa szwedzka firma energetyczna notowana na giełdzie w Sztokholmie, chce osiągnąć w Wielkopolsce do 2006 roku obroty roczne wysokości około 250 mln zł. Ma to być możliwe dzięki inwestycjom w regionalne zakłady i sieci ciepłownicze.

Prowadzeniem inwestycji w Wielkopolsce ma zajmować się spółka Sydkraft Polska z siedzibą w Poznaniu. Przedmiotem jej działalności będzie unowocześnienie systemu ciepłowniczego w stolicy Wielkopolski i okolicach.

— W tym roku będziemy finansować i realizować likwidację około 10 kotłowni w Poznaniu, które wraz z ich odbiorcami ciepła, zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Natomiast w 9 poznańskich kotłowniach zmienimy paliwo z węglowego na gazowe. Jednak najwięcej wysiłków chcemy skoncentrować na rozwijaniu usługi o nazwie gotowe ciepło. Polega ona na sprzedaży ciepła do małych klientów, którzy nie są związani z siecią ciepłowniczą i nie mają zorganizowanej dostawy ciepła. Zaoferujemy im nasze usługi — mówi Janusz Jarosz, prezes Sydkraft Polska.

250 mln zł

Zdaniem przedstawicieli Sydkraftu, do 2006 r. firma zamierza osiągnąć obroty w Wielkopolsce wysokości 250 mln zł. Wiadomo już, że szwedzki koncern jest zainteresowany zakupem udziałów wrzesińskiego PEC-u (Urząd Miasta i Gminy Września chce sprzedać za blisko 4,2 mln zł prawie 31,3 proc. udziałów w lokalnym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej), a także współpracą gospodarczą z samorządami Leszna i Rawicza. Szwedzi rozmawiali także z przedstawicielami samorządu w Kościanie na temat dokapitalizowania Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej i wybudowania zakładu utylizacji odpadów.

Spółka Sydkraft Polska została utworzona w 2000 r. przez szwedzki Sydkraft (75 proc. udziałów) i poznańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (25 proc.), którego stuprocentowym udziałowcem jest miasto Poznań. Kapitał Sydkraft Polska wynosi 10 mln zł.

Szwedzki koncern

Jest jednym z największych koncernów energetycznych w Szwecji. W skład spółki wchodzi około 70 przedsiębiorstw. Zajmują się produkcją, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej i cieplnej, gazu ziemnego i paliw, instalacjami energetycznymi, pomiarami, telekomunikacją, informatyką i usługami konsultingowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sydkraft zarobi w regionie