Sydkraft zmienia pakiet socjalny

Zbigniew Marecki
opublikowano: 20-08-2003, 00:00

Zarząd spółki Sydkraft EC w Słupsku chce ograniczyć wzrost płac i wypłatę trzynastych pensji, zagwarantowanych w pakiecie socjalnym.

Szwedzko-niemiecki koncern Sydkraft, który prawie rok temu za 40 mln zł kupił 51 proc. udziałów w ciepłowni miejskiej w Słupsku, będącej własnością samorządu, zamierza renegocjować pakiet socjalny. Ostateczne rozmowy w tej sprawie mają się odbyć pod koniec sierpnia.

Według Jacka Bieleckiego, szefa Solidarności Sydkraft EC w Słupsku, zarządowi spółki zależy głównie na ograniczeniu wzrostu pensji i wypłaty trzynastki. Nieoficjalnie wiadomo, że zarząd chce także zmian w rozliczaniu godzin nadliczbowych. Zamiast pieniędzy oferuje wolne dni. Ponadto chce uzyskać prawo przesuwania pracowników z jednego miejsca pracy na drugie z możliwością zmiany wysokości pensji.

Pracownicy zakładu obawiają się też zwolnień, choć w firmie pracuje niespełna 260 osób, bo przed sprzedażą udziałów firmę gruntownie zmodernizowano i zrestrukturyzowano, ograniczając m.in. zatrudnienie.

Zarząd spółki propozycje zmian w pakiecie socjalnym motywuje spadkiem rentowności spółki. W ubiegłym roku wyniosła ona jedynie 1,4 proc. Była o 4,4 proc. niższa od rentowności z 2001 r.

Jeszcze przed transakcją zarząd Słupska wynegocjował z przedstawicielami działających w spółce związków zawodowych pakiet socjalny, który w czasie sprzedaży udziałów został zaakceptowany przez Sydkraft.

Obowiązujące warunki pakietu są bardzo korzystne dla pracowników. Przewidują m.in. coroczną podwyżkę płac wyższą o 2 proc. od inflacji, trzynastą pensję oraz gwarantują zatrudnienie w zależności od stanowiska od czterech do ośmiu lat, a w przypadku osób zbliżających się do emerytury nawet do 13 lat. Ponadto zagwarantowano pracownikom wysokie premie prywatyzacyjne oraz 15 proc. udziału w zakładzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Marecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu