Syndrom poniedziałku do przełamania

opublikowano: 15-01-2018, 22:00

Podobno w tych dniach szczególnie daje się we znaki niechęć do działania — bo święta właśnie minęły, a na kolejne przyjdzie długo czekać.

Za nami Blue Monday — najbardziej depresyjny dzień w roku według brytyjskiego psychologa dr. Cliffa Arnalla. Eksperci People zauważają, że podobnie wpływa na pracowników każdy poniedziałek. W tym roku Blue Monday wypadł 15 stycznia. Zdaniem brytyjskiego psychologa, w trzeci poniedziałek stycznia kumulują się czynniki powodujące spadek motywacji do działania i gorszy nastrój, wynikające z pierwszych rozczarowań postanowieniami noworocznymi, spadku energii po świątecznej przerwie, a także z braku słońca. Dr Cliff Arnall uwzględnia w swojej teorii czynniki psychologiczne (świadomość trudnego spełnienia postanowień i złą ocenę minionego roku), ekonomiczne (np. koniec świątecznego nastroju, wejście w czas zobowiązań finansowych) i meteorologiczne (warunki pogodowe, przesilenie). Sebastian Popiel, członek zarządu People, mówi, że w podobny sposób jak Blue Monday działa rytm tygodniowy — poniedziałki stanowią początek nowego cyklu i wymagają od pracowników wzmożonego przełamywania słabości.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

— Syndrom poniedziałku, nazywamy przez Anglosasów sunday night blues, wielu pracowników odczuwa już w niedzielne popołudnia, w postaci niepokoju, niechęci do pracy czy przygnębienia — mówi Sebastian Popiel. Jego zdaniem, z takimi problemami można się uporać, np. pozycjonując zadania. Wystarczy chociażby spisywać ich plan na każdy dzień, wyznaczając najbardziej strategiczne i pilne.

— Wielozadaniowość rzadko się sprawdza. W takiej pracy odnajduje się tylko 2 proc. populacji, czego dowiedli amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Utah — zwraca uwagę przedstawiciel People. Namawia do stawiania celów realnych do osiągnięcia, do których czasem warto dochodzić małymi krokami. Zachęca wreszcie do aktywnego odpoczynku i sportu — dla rozładowywania stresu, nauki dyscypliny i przełamywania słabości. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy