Syndyk finalizuje sprzedaż

Mariusz Zielke
opublikowano: 21-07-2004, 00:00

Do 15 sierpnia syndyk oczekuje ofert na zakup Apeximu, upadłej

w 2003 r. firmy informatycznej. Spółka zostawiła ponad 100 mln zł długów.

W połowie sierpnia upływa termin składania ofert na nabycie warszawskiego Apeximu, informatycznego integratora, który z hukiem zbankrutował w lutym 2003 r. Podstawowym majątkiem do sprzedaży są warszawskie nieruchomości — biurowiec i magazyn wraz z działkami. Syndyk nie chciał ujawnić nam wyceny majątku, ale wiadomo, że wpływy z jego sprzedaży nie pokryją w całości długów, które w kwocie ponad 100 mln zł pozostawił po sobie Apexim.

— Same nieruchomości były wyceniane w 1999 r. na ponad 100 mln zł, ale w 2001 r. już tylko na 55 mln zł. Obecnej wyceny nie możemy ujawnić przed złożeniem ofert — powiedziano nam w biurze syndyka.

Apexim był dużą, notowaną na GPW i znaną w Polsce spółką IT zajmującą się głównie integracją sieciową. Firma istniała ponad 14 lat, znana była głównie z usług dla służby zdrowia i informatyzacji Banku Gospodarki Żywnościowej. Poważne kłopoty Apeximu zaczęły się już w 2000 r., kiedy to spółka zakończyła rok rekordową — przekraczającą 100 mln zł stratą netto. Restrukturyzacja i wyprzedaż części majątku nie przyniosły efektów. Wierzyciele nie zgodzili się na układ i we wrześniu 2002 r. firma złożyła wniosek o upadłość. Sąd zakończył sprawę w lutym 2003 r. ogłaszając bankructwo firmy.

Apexim nie był pierwszą upadłą spółką na rynku informatycznym. Wcześniej z branży wypadło kilka znanych firm dystrybucyjnych: STGroup, TCH Components, Cadena czy Tornado 2000, oraz wiele firm związanych z internetem (Arena, eCenter). Po Apeximie zbankrutował jeden z największych integratorów na Śląsku — 2Si.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Syndyk finalizuje sprzedaż