Synteza chemiczna - ucieka ostatnia szansa

Anna Bytniewska
opublikowano: 29-08-2001, 00:00

Synteza chemiczna – ucieka ostatnia szansa

Ciężka chemia lub jak kto woli, wielka synteza chemiczna nie należy do pupilek decydentów. Dlaczego tak się dzieje? Bo to mało atrakcyjna materia, wymagająca dużych nakładów inwestycyjnych, a nie przynosząca spektakularnych zysków. Jest to też branża — rzec by można — bardzo skromna. Nie wychodzi na ulice, nie krzyczy, nie grozi i nie upomina się o swoje. Czy trzeba aż tak radykalnych działań, aby decydenci zauważyli, że pogrążają w niebyt jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu? Kto w to wątpi, niech rozejrzy się dookoła. Prawie wszystko, co nas otacza, to chemia. Trzeba tylko umieć dostrzec ten potencjał i odpowiednio go ukształtować, aby przynosił zyski i dawał zatrudnienie.

Resort skarbu uległ jednak złudnemu przekonaniu, że sprzedając szybko inwestorom najważniejsze spółki ciężkiej chemii znalazło receptę na sukces. Oto pozbędzie się problemów związanych z restrukturyzacją branży, a zyska wpływy do budżetu. Jak iluzoryczna okazała się ta koncepcja, teraz widać jak na dłoni. Niedokapitalizowany i niezrestrukturyzowany wystarczająco przemysł odstraszył dobrych inwestorów. Ci, którzy zachęcani przez właściciela, przedstawili w końcu swoje oferty zakupu, hojnością nie zgrzeszyli. Tymczasem firmy chemiczne coraz bardziej pogrążają się w stratach. Nie pomogły wysiłki Ministerstwa Gospodarki, które w desperacji popełniło kolejną strategię dla przemysłu chemicznego.

MSP jednak ignoruje wszelkie koncepcje, jak pomóc polskiej chemii. W imię jakiego celu? Kto doradził resortowi, żeby prywatyzować, bo na programy poprawiające kondycję branży jest już za późno? Kto doradza MSP, aby połączył Orlen z OMV lub MOL, zamiast stworzyć najpierw koncern na bazie Orlenu i skupionych wokół niego polskich firm chemicznych i dopiero wówczas go prywatyzować. A bezspornym faktem jest, że po połączeniu Orlenu z zagranicznym partnerem na ratunek chemii może być za późno. Z polskiej mapy gospodarczej zniknie kolejna gałąź przemysłu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu