System KSI w całości w rękach ZUS

Państwowa ubezpieczalnia przejęła od Asseco autorskie prawa do całości swojego centralnego systemu IT. Ułatwi to wybór firmy, która zajmie się jego utrzymaniem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął w całości prawa do swojego informatycznego serca: Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI). Cztery lata temu Asseco Poland przekazało mu prawa do oprogramowania użytkowego systemu. Dziś w ręce ZUS trafiły prawa od oprogramowania narzędziowego, który wspiera utrzymanie KSI.

- To przełomowy momentu. Nie ma już żadnych niedomówień i wątpliwości. Całość praw autorskich do wszystkich narzędzi KSI należy już do ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, szefowa ubezpieczalni.

To oznacza, że ZUS może korzystać bez żadnych ograniczeń z kodów źródłowych nie tylko samego KSI, ale także oprogramowania wspierającego jego użytkowanie.

Asseco Poland potwierdziło jednocześnie rezygnację z jakichkolwiek roszczeń wobec ZUS, które mogłyby wynikać z zawartych wcześniej umów na utrzymanie KSI. W celu zapewnienia możliwości kontynuowania zawartej w 2013 r. umowy na utrzymanie systemu ZUS udzielił Asseco Poland nieodpłatnej licencji do narzędzi KSI.

Zawarte porozumienie zapewnia ZUS pełną swobodę przy trwającym postępowaniu przetargowym na utrzymanie KSI, które zostało ogłoszone w ubiegłym roku. Wyłoniony w tym postępowaniu wykonawca przejmie utrzymanie systemu informatycznego ZUS od październiku przyszłego roku. Wartość czteroletniego kontraktu na utrzymanie systemu KSI może sięgnąć nawet 600 mln zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu