System podatków zasługuje na dwóję

opublikowano: 13-02-2018, 22:00

Przepisy są niestabilne, a ich zmiany często niejasne i na dodatek zagrażają kondycji finansowej spółek – podkreślają ankietowani przez KPMG

W porównaniu z badaniem sprzed roku opinia przedsiębiorców o polskim systemie podatkowym się nie polepszyła — wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez KPMG. Nadal jest ona niska — w skali pięciostopniowej średnia ocena wszystkich analizowanych aspektów wyniosła 2,2 pkt.

Respondenci, czyli dyrektorzy finansowi, główni księgowi i szefowie działów podatkowych, biorący udział w tegorocznym VIII Kongresie Podatków i Rachunkowości KPMG źle odbierają przede wszystkim wprowadzane zmiany w prawie.

Nikt nie wystawił najwyższej noty stabilności przepisów podatkowych, natomiast „jedynkę” — aż 51 proc. ankietowanych (średnia osiągnęła zaledwie 1,6 pkt. — o 0,2 pkt. mniej niż w poprzedniej edycji badania). Niewykluczone, że to wynik zapowiadanego na 2018 r. zniesienia limitowania składek na ZUS. Dopiero w grudniu, przed końcem roku, okazało się, że odsunie się to w czasie.

— Groźba koniecznych zmian w budżetach firm wisiała do ostatniej chwili. To mógł być szok, który przyczynił się do takiej, a nie innej oceny stabilności przepisów — wyjaśnia Rafał Ciołek, doradca podatkowy, partner w KPMG w Polsce.

Niegotowi do zmian w CIT

Zwraca uwagę, że większość respondentów przyznała, że nie przyszykowała się na zmiany w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) obowiązujące od stycznia.

— Jak co roku, tak i tym razem firmy nie są przygotowane do nowych regulacji, robią to na ostatnią chwilę — stwierdził Rafał Ciołek. Podkreśla jednak, że ostatnia nowelizacja ustawy o CIT wprowadziła wiele zmian negatywnie wpływających na prowadzenie biznesu. Należą do nich m.in. nowe zasady odliczania kosztów usług niematerialnych — nie dość, że limitujące to uprawnienie, to na dodatek nieprecyzyjnie określone w przepisach. Np. w wykazie działalności objętych ograniczeniem znalazły się „świadczenia o podobnym charakterze”. Takie pojęcie powoduje, że ten katalog może być uznany za otwarty i być szerzej interpretowany. Zatem nie dziwi, że uczestnicy badania najsłabiej ocenili przygotowanie właśnie do rozliczania po nowemu usług niematerialnych. Jednocześnie 60 proc. respondentów uznało, że ta kwestia będzie miała największe znaczenie dla efektywnego opodatkowania w firmach. Pozostałe zmiany — jak odrębne opodatkowanie źródeł przychodów czy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji oraz inne ograniczenia w zaliczaniu kosztów uzyskania przychodu odpisów od niektórych wartości niematerialnych i prawnych lub zakaz odliczania odsetek w przypadku nabycia udziałów i późniejszego połączenia — w niewielkim stopniu lub wcale nie wpłyną na stopień obciążenia firm podatkiem. Badanie pokazało też, że podobnie jak w latach poprzednich, najbardziej uciążliwą kwestią podatkową z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa są ceny transferowe. 82 proc. ankietowanych uznało je za problematyczne lub bardzo problematyczne. Rafał Ciołek zwraca uwagę, że zaostrzone wymagania z tym związane były znane w 2016 r., ale ubiegły rok był pierwszym,w którym podatnicy mieli stosować się do nowych obowiązków.

Wymuszony mechanizm

W tym roku czeka ich kolejny orzech do zgryzienia — gdy wejdą w życie przepisy o mechanizmie podzielnej płatności w VAT (split payment). 85 proc. respondentów badania KPMG obawia się zwiększenia obowiązków administracyjnych. Prawie 65 proc. ankietowanych spodziewa się, że to rozwiązanie — polegające na otrzymaniu zapłaty netto na firmowy rachunek bankowy, a kwoty podatku na odrębne konto — negatywnie lub bardzo negatywnie wpłynie na sytuację finansową firm. Jedyny plus przedsiębiorcy dostrzegająw potencjalnej poprawie bezpieczeństwa rozliczeń VAT.

— To oczywiste, że wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności wpłynie negatywnie na płynność finansową firm. Niewiadomą jest tylko, jak bardzo i jak wielu przedsiębiorców poniesie z tego tytułu uszczerbek. Dla tych żyjących z niewielkiej marży i zależnych od szybkich wpłat od kontrahentów nowy mechanizm może okazać się zabójczy. To, czego przedsiębiorcy boją się jednak najbardziej, to zwiększenie obowiązków administracyjnych. W moim przekonaniu podatnicy słusznie obawiają się pogorszenia relacji, tak z dostawcami, jak i klientami. Split payment oznaczać może pole sporu między nimi — ocenia Tomasz Grunwald, doradca podatkowy, partner w KPMG w Polsce.

Jego zdaniem, konflikty spodziewane w relacjach biznesowych mogą wynikać m.in. z wymuszenia stosowania przyszłego rozwiązania przez stronę o silniejszej pozycji. Co prawda split payment ma być dobrowolnym wyborem, jednak gdy w łańcuchu kontrahentów jeden wyłamie się z ich umowy o niestosowaniu tego mechanizmu, pozostali będą musieli się temu poddać.

— Split payment to nowość w Europie. Stosują go np. Włosi, jednak tylko do rozliczeń transakcji z jednostkami państwowymi. Jeśli pomysł sprawdzi się u nas, można spodziewać się jego upowszechnienia — prognozuje Tomasz Grunwald.

Na razie jednak trudno przewidzieć, jak wielu przedsiębiorców skorzysta z nowych przepisów. Ustawodawca chce do tego zachęcić przyspieszeniem zwrotu VAT do 25 dni, brakiem sankcji oraz wyłączeniem solidarnej odpowiedzialności czy niestosowaniem podwyższonych odsetek od zaległości w tym podatku. © Ⓟ

JPK sposobem na uszczelnienie

Które działanie przyczyni się w największym stopniu do uszczelnienia systemu podatkowego? (według przedsiębiorców)

Wytypować banki, które obsługują firmy, do których się zaliczamy Centralny Rejestr Faktur Split payment

Rozszerzone obowiązki w ramach dokumentacji cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR)

Zmiany do ustawy o CIT od 1 stycznia 2018 r.

Ostrzeżenia publikowane przez Ministerstwo Finansów Publikacja danych podatkowych przez niektórych dużych podatników

Źródło: KPMG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy