System ułatwi oszczędzanie energii

Materiał partnera
opublikowano: 14-11-2017, 15:53
aktualizacja: 14-11-2017, 16:00

Rozmowa z Bartłomiejem Asztemborskim, opiekunem klienta biznesowego w innogy Polska

Czym jest system monitoringu mediów bit.B?

System monitorowania nie przyniesie
dodatkowych pieniędzy, ale dostarczy odpowiednich informacji
i rekomendacji do poprawy efektywności energetycznej firmy
— podkreśla Bartłomiej Asztemborski, opiekun klienta biznesowego
w innogy Polska. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

PUNKT WYJŚCIA

System monitorowania nie przyniesie dodatkowych pieniędzy, ale dostarczy odpowiednich informacji i rekomendacji do poprawy efektywności energetycznej firmy — podkreśla Bartłomiej Asztemborski, opiekun klienta biznesowego w innogy Polska. [FOT. ARC]

Bit.B to monitoring procesów produkcyjnych i zużycia energii, który został opracowany przez inżynierów innogy. System jest zbudowany z czujników, które zbierają informację, a następnie za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania dane te są analizowane i przetwarzane. Rozwiązanie to dostarcza przedsiębiorstwom niezbędnych informacji do poprawy efektywności energetycznej.

Gdzie system sprawdza się najlepiej?

System monitorowania zużycia mediów jest najbardziej użyteczny w zakładach produkcyjnych, ze względu na specyfikę pracy. Skomplikowane procesy produkcyjne, w których występuje wiele odbiorników energii elektrycznej, wymagają dobrego i niezawodnego opomiarowania. Tymczasem zakłady te często nie mają nawet najprostszego systemu, który umożliwiłby podgląd chociażby zużycia energii przez główne jej odbiorniki. W takich zakładach zwykle reaguje się dopiero w czasie niezbędnej konserwacji lub uszkodzeń. Dlatego wdrożenie systemu monitoringu, umożliwiłoby działania nie tylko w sytuacji awarii, a w każdej, w której byłaby możliwa poprawa działania i zwiększenie efektywności energetycznej.

Jakie nośniki energii można mierzyć za pomocą bit.B?

System bit.B mierzy zużycie niemal wszystkich nośników energii. Najczęściej są to energia elektryczna, ciepło lub gaz. Jednak może mierzyć również temperaturę, wilgotność, stężenie CO2 czy ilości wyprodukowanych wyrobów.

Jakie korzyści daje system monitorowania zużycia energii?

Niewątpliwą korzyścią dla przedsiębiorcy jest ograniczenie kar wynikających z przekroczenia mocy zamówionej. Często w zakładach przemysłowych trudno jest zdiagnozować przyczynę przekroczeń, dlatego system monitoringu zużycia energii jest idealnym rozwiązaniem. Po przekroczeniu mocy zamówionej wysyła on do użytkownika wiadomość SMS zawierającą alert. Informuje w niej, że dany wskaźnik został przekroczony. Użytkownik ma więc możliwość reakcji. W przypadku gazu niewątpliwą korzyścią jest możliwość skorelowania informacji o jego zużyciu z danymi meteorologicznymi. Porównanie zużycia gazu i temperatury zewnętrznej umożliwia sprawdzenie liniowej korelacji temperatury oraz zużywanej energii. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje pewność, że kocioł gazowy pracuje prawidłowo.

Co wyróżnia system monitoringu bit.B na tle innych systemów monitoringu na rynku?

Wyróżnikiem tego systemu jest prosta konstrukcja oraz łatwość montażu. Klient może samodzielnie dodawać kolejne czujniki do systemu bit.B. Należy jednak pamiętać, że każde gniazdo ma tylko 6 wejść, do których można podłączyć czujniki. Dodatkowo czujniki muszą być kompatybilne z systemem, tj. 0-30 V, 0-20mA. Monitoring może być instalowany podczas trwania pracy urządzeń, dzięki czemu unika się przestojów linii produkcyjnych. System ma również wiele możliwości interpretacji pozyskanych informacji, dzięki czemu uzyskuje się klarowny obraz zużycia energii. Poza tym dostęp do systemu można uzyskać z każdego miejsca na świecie za pomocą przeglądarki internetowej, co w wielu innych podobnych systemach nie jest możliwe.

Jakiego typu wsparcie techniczne proponuje klientom innogy?

innogy Polska gwarantuje montaż urządzeń i dostosowanie pulpitu do potrzeb przedsiębiorstwa, tj. utworzenie odpowiednich widgetów do wizualizacji danych pomiarowych, utworzenie mapy zakładu, pomoc przy utworzeniu analiz. innogy oferuje również serwis oraz gwarancję.

Jakie funkcjonalności ma pulpit?

Umożliwia samodzielne dostosowanie wskazań do potrzeb zakładu, podgląd wskazań czujników w trybie online, tworzenie analiz z wykorzystaniem rocznych linii trwania, a także krzywych obciążenia w tym również uwzględniających benchmarki, diagram Pareto, analizy spektralne, diagramy kołowe itp. Klient ma możliwość indywidualnego konfigurowania widgetów na swojej tablicy. Może również zdefiniować wszelkie rodzaje analiz, np. krzywe obciążenia dla różnych urządzeń w porównaniu do krzywej wiodącej głównego licznika energii czy szczytowe obciążenia. Może też porównywać poszczególne urządzenia oraz grup urządzeń

Co zrobić z pozyskanymi danymi?

Samo pozyskanie danych nie daje gwarancji sukcesu. Zainstalowanie nawet najlepszego systemu monitoringu zużycia mediów nie poprawi efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Bez odpowiedniej analizy dane są bezużyteczne. Dlatego daje możliwość analizowania pomiarów za pomocą odpowiednich wykresów i diagramów. Dla przykładu, analiza spektralna, często nazywana mapą ciepła, przedstawia zużycie energii w określonych godzinach. Dzięki takiej interpretacji danych łatwo zauważyć, że energia jest zużywana nawet po wyłączeniu większości urządzeń oraz w weekendy lub dni wolne od pracy. W wielu przedsiębiorstwach jest to pole do poprawy efektywności energetycznej.

Czy system monitoringu może przynieść przedsiębiorcy dodatkowy dochód?

Sam system monitorowania nie przyniesie dodatkowych pieniędzy, ale dostarczy odpowiednich informacji i rekomendacji do poprawy efektywności energetycznej. Dopiero modernizacja umożliwi oszczędności energii, a więc i pieniędzy.

Jakie są plany związane z systemem, czy będzie rozwijany?

Bit.B jest systemem wyłącznie monitorującym, który umożliwia interpretację danych. W wielu przedsiębiorstwach potrzebne jest coś więcej, mianowicie system zarządzający mediami. W związku z tym w przyszłym roku innogy planuje wdrożenie nowego systemu, który będzie zarządzał mediami. KIWI GRID będzie gwarantował klientom zwiększenie automatyzacji zarządzania ich mediami, co w konsekwencji ograniczy zużycie energii. Będzie korzystał z wypracowanych rozwiązań systemu bit. B.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / System ułatwi oszczędzanie energii