Sytuacja na rynkach 16 lipca

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 16-07-2021, 12:58

W piątek dolar pozostaje silny, choć nie na szerokim rynku. Wczorajsze wystąpienie Jerome Powella w Senacie nie wniosło wiele nowego, ale rynek podchwycił wypowiedź mającego w tym roku prawo głosu w FOMC Charlesa Evansa, którego zdaniem Rezerwa nie powinna czekać z decyzją o taperingu zanim dojdzie do znaczącej poprawy na rynku pracy, co jest możliwe pod koniec roku.

Z kolei James Bullard wezwał do podjęcia szybkiej decyzji dotyczącej QE, dodając, że powinno się działać mniej szablonowo. Reasumując, to pozwoliło utrzymać oczekiwania, że 28 lipca decydenci Fed teoretycznie mogą ukierunkować rynki na wrześniową dyskusję o taperingu. Dzisiaj w kalendarzu mamy dane nt. sprzedaży detalicznej za czerwiec, oraz wystąpienie wiceprezesa Fed (John Williams).

W gronie walut G-10 dzisiaj wyróżnia się dolar nowozelandzki, który nieoczekiwanie został wsparty przez dane dotyczące inflacji CPI (w II kwartale wskaźnik cen wzrósł o 1,3 proc. k/k i 3,3 proc. r/r wyraźnie bijąc oczekiwania). Naruszenie bariery 3 proc. sprawia, że rynek już w 90 proc. wycenia szanse na podwyżkę stóp w sierpniu i nie wyklucza kolejnych dwóch posunięć jeszcze w tym roku. Mimo tego NZDUSD nie podszedł pod szczyty przy 0,7042 osiągnięte w ostatnią środę.

W piątek w grupie G-10 najsłabszy jest jen, co można wiązać z decyzją Banku Japonii, która tradycyjnie nie wniosła wiele. Wyraźnie "gołębie" nastawienie Japończyków zaczyna jednak kontrastować z informacjami napływającymi z innych banków centralnych.

OKIEM ANALITYKA - faza domysłów

Wczoraj zwracałem uwagę, że nawet gdyby Jerome Powell zaczął optować za pewnymi zmianami w polityce monetarnej, to Kongres nie jest dobrym miejscem, aby to zapowiadać. Stąd też podtrzymanie "gołębiego" schematu nie było zaskoczeniem, ale i też nie może być mocnym argumentem za tezą, że Fed rzeczywiście będzie nadal czekał i jesień nie przyniesienie dyskusji nt. taperingu. Pokazują to chociażby słowa Charlesa Evansa, który pośrednio zgadza się z Powellem, co do sytuacji na rynku pracy, ale dodaje też, że z decyzjami o zmianie skali QE nie można czekać do czasu pełnej poprawy. Wreszcie wydaje się też, że Rezerwa Federalna powinna zawczasu przygotowywać rynki na zmiany tak, aby dać im czas na dostosowanie się do nowych warunków.

Dzisiaj poznamy jeszcze dane nt. czerwcowej sprzedaży detalicznej, a także wysłuchamy opinii Johna Williamsa z Fed. Przyszły tydzień prezentuje się dość ubogo, jeżeli chodzi o kalendarz dla USA. Tyle, że rynek może pozostać w fazie domysłów, co do potencjalnego przekazu po posiedzeniu Fed 28 lipca. To może podtrzymywać notowania dolara na wysokich poziomach, chociaż rzeczywiście bez nowego, świeżego paliwa podtrzymanie zwyżki amerykańskiej waluty w sierpniu może być trudne.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane