Sytuacja na rynkach 2 lipca

Dorota Sierakowska – analityk Domu Maklerskiego BOŚ
opublikowano: 02-07-2021, 12:19

Bieżący tydzień na rynkach walutowych to czas dużego uzależnienia notowań od danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

W centrum uwagi inwestorów jest bowiem amerykański dolar, który ani myśli oddawać wzrostów z połowy czerwca. Notowania FUSD kierują się w tym tygodniu nieprzerwanie w górę, a obecnie dotarły one już do okolic 92,60 pkt., czyli do najwyższego poziomu od 6 kwietnia, a więc od prawie 3 miesięcy.

Siła dolara odbija się wyraźnie na głównych parach walutowych. Kurs EUR/USD w bieżącym tygodniu systematycznie i niemal nieprzerwanie spada, a obecnie znajduje się w rejonie 1,1830, czyli – analogicznie – na najniższym poziomie od trzech miesięcy.

Wczorajsza sesja przyniosła słodko-gorzkie dane w przypadku Stanów Zjednoczonych. Na plus zaskoczyła niska liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, ale indeks ISM rozczarował. Niemniej, inwestorzy i tak traktowali te dane z pewnym dystansem, ponieważ za prawdziwy test siły amerykańskiej gospodarki uznaje się payrolls, które zostaną opublikowane dzisiaj o 14:30. Oczekiwania zakładają wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 700 tysięcy.

OKIEM ANALITYKA – Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi

Dzisiejsza sesja na rynkach walutowych będzie kręciła się wokół jednego wydarzenia, jakim jest publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, zaplanowana na godzinę 14:30 polskiego czasu. Dzisiaj przed południem dolar dotarł do najwyższych poziomów od trzech miesięcy, co oznacza, że inwestorzy liczą na optymistyczny odczyt.

Niemniej, są oni także przygotowani na ewentualne niespodzianki. Oczekiwany odczyt wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym na poziomie 700 tysięcy jest bowiem dość ambitny.

Jeśli odczyt będzie zgodny z oczekiwaniami lub wyższy, to notowania amerykańskiego dolara mogą zakończyć bieżący tydzień na solidnym plusie (aczkolwiek nie można wykluczyć, że pojawi się zjawisko „kupowania plotek i sprzedawania faktów”). Dla inwestorów będzie to bowiem sygnał, że Fed może być jeszcze bardziej skłonny do tego, aby zacieśniać politykę monetarną, rozpoczynając od taperingu jeszcze w tym roku.

Natomiast niższy od oczekiwań odczyt może być ciosem w wartość amerykańskiego dolara. Pokazywałby on bowiem, że kondycja amerykańskiej gospodarki nie jest wcale jednoznacznie dobra, więc zacieśnianie polityki monetarnej mogłoby okazać się falstartem.

Niezależnie od tego, który scenariusz wygra, czeka nas najprawdopodobniej emocjonująca końcówka tygodnia. Możliwe, że przyniesie ona na rynku walutowym pewną kontrę w stosunku do poprzednich dni, więc warto przygotować się na różne scenariusze.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane