Sytuacja na rynkach 2 XII: Rzutem na taśmę...

Marek Rogalski. główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 02-12-2020, 12:37

Środa przynosi odbicie dolara po wtorkowej przecenie, która sprowadziła amerykańską walutę na dawno nie notowane poziomy - wczoraj po południu akceleratorem stało się złamanie bariery 1,20 przez EURUSD.

Rynek został szybko przesunięty w stronę 1,2075, w nocy maksimum zostało ustanowione przy 1,2086. Powody? Utrzymujący się globalny sentyment zachęcający do kupna ryzykownych aktywów i łamanie ważnych poziomów technicznych. Jednocześnie decydenci w EBC milczą - na rynek, w przeciwieństwie do sytuacji z końca wakacji, nie napłynęły żadne komentarze krytyczne wobec obecnych poziomów wspólnej waluty.

Dzisiaj uwagę przykuwa funt, po tym jak agencja Bloomberg podała powołując się na informacje z otoczenia unijnego negocjatora, Michela Barniera, iż ma on poinformować dzisiaj ambasadorów krajów UE o fiasku rozmów nt. nowej umowy handlowej. W efekcie Komisja Europejska najpewniej rozpocznie przygotowania do tzw. bezumownego rozwodu z 31 grudnia. W efekcie funt traci, ale równie słabo zachowują się korona szwedzka i norweska, tradycyjnie wrażliwe na wahania globalnego ryzyka. To może zapowiadać zbliżającą się korektę na rynkach po ostatnim spekulacyjnym szaleństwie. Zwłaszcza, że dodatkowym tematem dla rynków są doniesienia, jakoby nowa administracja USA nie była skłonna szybko znosić ceł nałożonych na Chiny za kadencji Trumpa, a Izba Reprezentantów zdominowana przez Demokratów planuje zaostrzyć przepisy dla chińskich spółek notowanych w USA, tak aby dostosowały się one do amerykańskich standardów (mimo tego zmiany na juanie nie są duże).

Dolar zyskuje dzisiaj praktycznie na całym szerokim rynku, stabilne pozostają tylko dolar australijski (wsparty lepszymi odczytami PKB za III kwartał), oraz dolar kanadyjski.

OKIEM ANALITYKA

I znów ten sam schemat - tryb risk-on i łamanie technicznych poziomów, dające paliwo do ruchu m.in. w oparciu o aktywowane zlecenia stop-loss. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj w przypadku EURUSD, co z racji ważności tej pary walutowej, dało mocny pretekst do podobnych rozegrań na innych układach. Na giełdach tak prosto już nie jest - drogie euro i idące nieco pod prąd w temacie covid-owych restrykcji Niemcy, zaczyna odbijać się na DAX - podczas, gdy na Wall Street kłopoty ma DJIA, ale już S&P500; i Nasdaq zanotowały szybkie wybicie, ale ostatecznie zakończyły handel poniżej kluczowych oporów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Co ciekawe za szaloną spekulacją we wtorkowy wieczór nie stały żadne nowe informacje mogące podbijać tryb risk-on. Dzisiaj rano poinformowano o zgodzie brytyjskiego nadzoru na wdrożenie szczepień w oparciu o produkt Pfizera, ale już pojawiły się komentarze ze strony przedstawicieli UE, że proces dopuszczenia był nazbyt szybki. Niemniej dla rynku to nic nowego, decyzja Brytyjczyków była spodziewana. Tymczasem mamy niekorzystny obrót spraw w kwestii Brexitu - nadal brak porozumienia w trzech kluczowych sprawach z UE, co stawia pod znakiem zapytania szanse na podpisanie umowy handlowej w najbliższych dniach. Praktykowana przez kilka tygodni wiara w bajki, zostanie brutalnie skontrastowana z biznesową rzeczywistością, a tutaj idziemy w stronę chaosu po 1 stycznia. Otwartym pytaniem pozostaje też kwestia polskiego i węgierskiego veta do unijnego budżetu, co nie przeszkodziło złotemu w wyraźnym umocnieniu na fali globalnej spekulacji. Ostatnim rzutem na taśmę? W geopolityce tli się też wątek Iranu na Bliskim Wschodzie, a chiński juan może zapłacić cenę za naiwność rynków, co do posunięć nowej amerykańskiej administracji wobec Pekinu. Demokraci, co do zasady zgadzali się z Trumpem, różnili się tylko, co do formy i sposobu działania. Teraz, jeżeli Bidenowi uda się odbudować międzynarodowe relacje z partnerami USA, to siła nacisku na Chiny będzie większa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane