Sytuacja na rynkach 28 lipca

Dorota Sierakowska – analityk DM BOŚ
opublikowano: 28-07-2021, 12:05

Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach walutowych będzie upływała pod znakiem jednego głównego wydarzenia – decyzji Fed w sprawie stóp procentowych i późniejszego komunikatu po posiedzeniu Fed.

W zasadzie cały tydzień na rynkach walutowych rozpoczął się w cieniu wyczekiwania na Fed w atmosferze powrotu nastawienia risk-off. Nieustannie wiele obaw budzi rozprzestrzenianie się kolejnej fali pandemii, przy czym ma ono wpływ zwłaszcza na pesymizm na rynkach azjatyckich. W obliczu obaw o gospodarki tamtego rejonu świata w obliczu utrzymujących się restrykcji, pod presją znajdują się waluty antypodów oraz chiński juan.

Na australijskim dolarze cały czas widać siłę sprzedających – notowania AUD/USD rano poruszają się w okolicach 0,7344, czyli w rejonie wczorajszych minimów.

Tymczasem kurs EUR/USD, po dwóch dniach zwyżek, dzisiaj rano delikatnie spada. Nadal pozostaje jednak w rejonie 1,18. Inwestorzy traktują ostatnie ruchy na eurodolarze z pewnym dystansem, ponieważ dla bilansu całego tygodnia i tak kluczowy będzie wydźwięk dzisiejszego komunikatu po posiedzeniu Fed.

OKIEM ANALITYKA – Dzień pod znakiem Fed

Inwestorzy na rynkach walutowych czekają na Fed – już od paru dni nie milkną spekulacje na temat tego, jak będzie prezentować się retoryka banku centralnego Stanów Zjednoczonych po obecnym posiedzeniu. Dzisiaj o 20:30 ma zostać zaprezentowany komunikat po posiedzeniu Fed, po którym inwestorzy oczekują pewnego złagodzenia niedawnego jastrzębiego stanowiska. Zresztą, to właśnie na fali tych oczekiwań notowania dolara amerykańskiego traciły na wartości na początku bieżącego tygodnia.

O ile trudno spodziewać się po Rezerwie Federalnej zupełnej zmiany podejścia z jastrzębiego na gołębie, to największe prawdopodobieństwo ma scenariusz dzisiejszej neutralnej retoryki – chociażby ze względu na fakt, że Fed będzie miał okazję do zaprezentowania bardziej wyrazistych poglądów pod koniec sierpnia podczas sympozjum w Jackson Hole. Do tego czasu sytuacja związana z kolejną falą pandemii będzie zresztą bardziej klarowna.

Tymczasem w długoterminowej perspektywie Fed nie ma już zbytnio pola do gołębiego podejścia, więc wiele wskazuje na to, że utrzyma jastrzębie nastawienie. To zaś będzie stawiało Amerykanów w opozycji do wielu innych banków centralnych, w tym głównie do ECB, który raczej z zacieśnianiem polityki monetarnej nie zamierza się spieszyć.

W rezultacie, w drugiej połowie bieżącego roku sytuacja na świecie może sprzyjać większej sile amerykańskiego dolara. Wśród inwestorów widać zresztą tendencję do wycofywania się z wcześniejszych sporych pozycji krótkich na rynku amerykańskiej waluty. W ostatnim czasie po raz pierwszy od 16 miesięcy CFTC nie pokazał pozycji krótkiej netto na amerykańskim dolarze. Obecnie sytuacja dla USD jest neutralna, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że szala zacznie przechylać się w drugą stronę, czyli na korzyść amerykańskiej waluty, zwłaszcza w obliczu różnych polityk banków centralnych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane