Sytuacja na rynkach 29 lipca

Dorota Sierakowska – analityk Domu Maklerskiego BOŚ
opublikowano: 29-07-2021, 12:36

Wczorajszy wieczór na globalnych rynkach walutowych przyniósł podbicie zmienności, które zresztą nie było szczególnym zaskoczeniem. W środę bowiem inwestorzy na rynkach walutowych przez większość dnia wyczekiwali informacji ze strony Rezerwy Federalnej w kwestii dalszych planów związanych z polityką monetarną w USA.

Oczekiwania skłaniały się do zmiany retoryki Fed na bardziej gołębią, co już od początku tygodnia sugerowały ruchy inwestorów na rynku – wartość amerykańskiego dolara znajdowała się bowiem pod presją jeszcze zanim miały miejsce wczorajsze komunikaty.

Tymczasem sama publikacja potwierdziła wspomniane oczekiwania. Szef Fed, Jerome Powell, powiedział, że podwyżki stóp procentowych są jeszcze „daleko przed nami”, co samo w sobie stanowiło impuls dla inwestorów do głębszej wyprzedaży amerykańskiego dolara. Fed nie zasygnalizował także żadnych planowanych zmian w polityce monetarnej w USA w najbliższym czasie. Jerome Powell wyraził też przekonanie, że dane z amerykańskiego rynku pracy powinny być lepsze, zanim Fed zdecyduje się na ograniczanie programu skupu aktywów.

Jednocześnie, warto zaznaczyć, że Powell wyraził pewność, że amerykańska gospodarka pozostaje na stabilnej drodze do zwyżek – nawet mimo rozprzestrzeniającego się wariantu Covid Delta. Te, nieco bardziej optymistyczne, słowa, nie zdołały jednak zatrzymać wyprzedaży na dolarze.

Indeks dolara FUSD w czwartek porusza się już w okolicach 92 pkt. i spadł już do najniższych poziomów od miesiąca. Z kolei notowania eurodolara mocno odbiły się w górę, z impetem przekroczyły poziom 1,18 i obecnie poruszają się w okolicach 1,1870.

OKIEM ANALITYKA – Dolar pod presją

Jerome Powell z pewnością wczoraj ostudził zapał inwestorów, którzy liczyli na rychłe rozpoczęcie procesu taperingu w Stanach Zjednoczonych. Powrót Fed do ostrożnej retoryki wywołał presję na amerykańskim dolarze, która będzie ciężka do zanegowania w perspektywie najbliższych dni.

Naturalnie jednak, pojawia się wiele pytań, na jak długo dolar może pozostać pod presją. Wiele wskazuje na to, że ten stan może się utrzymywać, dopóki Fed nie potwierdzi, że mimo wszystko bierze tapering pod uwagę i będzie ten plan realizował w przewidywalnej przyszłości. Dopóki nie zobaczymy takich deklaracji, dolarowi może brakować impulsu do powrotu do wzrostów.

Pewną presję na notowania dolara wywarło także po prostu polepszenie się sentymentu rynkowego, związane z lepszymi nastrojami na rynkach azjatyckich. W ostatnich dniach duże spadki na tych rynkach wywoływały spekulacje dotyczące możliwości zacieśnienia regulacji dotyczących rynków finansowych w Chinach, jednak sam chiński regulator ostudził nastroje.

Lepsze nastroje na rynkach walutowych pozytywnie wpłynęły na notowania wielu walut w relacji do dolara. Zyskuje brytyjski funt, euro, a w końcu zyskuje także nieco polski złoty.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane